Przy ustalaniu tego, które miasto na świecie może się poszczycić największą liczbą mieszkańców, pod uwagę można wziąć kilka czynników. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką przyjmiemy metodologię, na jakich zasadach określimy granice miast i w jaki sposób zostanie wykonany pomiar populacji.
Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych jako miasto określa się "pojedynczą jurysdykcję administracyjną obejmującą historyczne centrum miasta". Pod tym względem liderem wśród największych miast na świecie jest chińskie miasto Chongqing, którego łączna powierzchnia (82 339 km2) jest niewiele mniejsza od powierzchni Austrii (83 871 km2). Gigant w Chinach wyróżnia się również potężną liczbą mieszkańców (32,1 mln).
Kolejne miejsca na liście największych miast świata również pozajmowane są przez azjatyckie miasta. To Szanghaj (24,9 mln) oraz Pekin w Chinach (21,9 mln), Delhi w Indiach (16,8 mln), a także Chengdu w Chinach (16,0 mln). A oto całe zestawienie:
Drugi z pomiarów odnosi się w dużej mierze do ciągłego, połączonego obszaru zabudowanego, z wyłączeniem pobliskich obszarów metropolitalnych. W różnego rodzaju powszechnych opracowaniach to właśnie z tą metodą pomiaru można się spotkać najczęściej. Obszar miejski jest w tym przypadku definiowany jako zintegrowana jednostka gospodarcza, która jest połączona przepływami transportowymi, społecznymi i gospodarczymi.
Pod tym względem największym miastem świata jest Tokio, w którym mieszka 37,7 mln osób. Zgodnie z danymi ONZ stolica Japonii wyprzedza indonezyjską Dżakartę o niespełna 4 mln mieszkańców, a także kolejne na liście Delhi o 5,5 miliona. Pierwszym na liście miastem spoza Azji jest Sao Paulo z liczbą 23,1 mln mieszkańców.
Lista 10 największych miast świata układa się następująco:
Chyba najczęściej używanym podziałem w różnego rodzaju zestawieniach największych miast na świecie jest wyliczenie populacji według wskaźnika obszaru metropolitalnego. Pomiar ten jest podobny do obszaru miejskiego, ale jest ogólnie definiowany przez oficjalne organizacje do celów statystycznych lub zarządzania.
Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, liderem zestawienia w dalszym ciągu jest Tokio, ale z populacją liczącą 37,3 mln. Kolejne miejsca zajęły indonezyjska Dżakarta z liczbą 33,4 mln mieszkańców, indyjskie Delhi z populacją na poziomie 29,0 mln i koreański Seul (25,5 mln).
Jeszcze inną klasyfikację przyjmuje serwis World Population Review, który uwzględnia tylko obszary miejskie. Z jego danych na 2024 rok wynika, że największym miastem świata jest Tokio (37,1 mln), a na kolejnych miejscach znalazły się Delhi (33,8 mln), Szanghaj (29,9 mln), Dhaka (23,9 mln), Sao Paulo (22,8 mln), Kair (22,6 mln) i Mexico City (22,5 mln).