Pod hasłem "chleb" Polacy zwykłe wyobrażają sobie duży, owalny bochenek, przyjemnie chrupiący z wierzchu i puszysty w środku. Warto jednak mieć na uwadze, że w zależności od kraju, wypiek ten może się znacząco różnić. Jak twierdzi William Rubel, autor książki "Bread: A Global History", chleb jest "tym, co mówi o nim kultura. Nie musi być zrobiony z żadnego konkretnego rodzaju mąki". To także jedna z najstarszych potraw na świecie. Choć dziś jemy ją niemal codziennie, niegdyś miała służyć do wykarmienia biednych oraz żołnierzy na wojnie. Pieczywo można przyrządzić na wiele różnych sposobów i każdy z nich prezentuje fragment historii oraz kultury danego kraju. Z tego względu telewizja CNN przygotowała ranking najlepszych chlebów. Co wybrano w Polsce?
Telewizja w swoim rankingu opisała najsmaczniejsze, ich zdaniem, rodzaje chleba, charakterystyczne dla konkretnych państw. Z najbardziej znanych propozycji można wyróżnić m.in, pochodzący z Armenii lawasz, francuskie bagietki, gruzińskie chaczapuri, niemiecki pumpernikiel czy też tortille, dumę Meksyku. Z nieco mniej popularnych potraw wybrano m.in.:
Polska propozycja może nieco zdziwić. Nie jest to ani tradycyjny chleb żytni, ani graham. Telewizja CNN uznała, że najlepszym polskim pieczywem jest podpłomyk. Co ciekawe, to jedna z najstarszych form chleba, wypiekana już przez pierwszych Słowian. Przygotowuje się go jedynie z mąki, soli i wody, bez użycia drożdży czy innych dodatków. Ciasto jest wałkowane na cienkie placki, które następnie są smażone na suchej patelni. Podpłomyki można jeść bez niczego lub podawać do zup, gulaszu, bigosu, grillowanych warzyw lub mięsa w sosie. Aby chleb nabrał smaku, można dodać do niego ziół lub przypraw, np. czarnuszki i kminku. Choć wybór telewizji może zaskakiwać, to nie da się ukryć, że w podpłomykach kryje się spory kawałek historii polskiej kuchni.
Inne rodzaje chleba z listy 50 najlepszych wypieków to: