Podchwytliwa zagadka matematyczna dla dzieci z podstawówki. Sprawia problem nawet najlepszym

Zagadki matematyczne oraz łamigłówki z różnymi równaniami stały się w ostatnim czasie wyjątkowo popularne. Niektóre z nich, choć pozornie wydają się banalnie proste, to potrafią przysporzyć nie lada problemów w rozwiązaniu. Tak jest w przypadku tego zadania dla uczniów podstawówki.

Podchwytliwe zagadki matematyczne ostatnimi czasy coraz częściej pojawiają się w mediach społecznościowych i na różnych stronach internetowych. Okazuje się, że wiele z nich, choć wydają się proste, naprawdę trudno rozwiązać. Sporo osób traktuje to jako wyzwanie i stara się odgadnąć prawidłowy wynik. Zazwyczaj cała tajemnica tkwi w tym jednym prostym sposobie.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Zagadka matematyczna dla uczniów szkoły podstawowej. Nawet fani łamigłówek mają problem

Choć wielu z nas raczej nie przepadało za matematyką w szkole, to teraz chętnie sprawdzamy się w przeróżnych zagadkach. Dla zabawy i sprawdzenia własnych umiejętności rozwiązujemy trudne, niekiedy wręcz podchwytliwe równania. Takie łamigłówki potrafią być prawdziwym wyzwaniem nawet dla tych, którzy uważają się za mistrzów. Często bowiem jeden mały błąd może sprawić, że cała praca idzie na marne. Tak jest w przypadku równania przedstawianego jako zadanie dla uczniów szkoły podstawowej. Do jego rozwiązania potrzeba jednak czegoś więcej niż standardowa wiedza.

13 x (45 : (9 + 6)) = ?

Jeśli zapomnimy o pewnej istotnej zasadzie, możemy mieć nie lada problem z wyznaczeniem prawidłowego rozwiązania. Na pierwszy rzut oka działanie wydaje się proste, ale próby jego rozwiązania często kończą się błędem. Wszystko przez to, że zapominamy o jednej z najważniejszych reguł matematycznych. Czyli o zasadach kolejności wykonywania działań. Jeżeli w wyrażeniu występuje nawias, to zgodnie z nimi, w pierwszej kolejności wykonujemy właśnie działania w nim umieszczone. Co jednak zrobić, gdy w zadaniu mamy aż dwa nawiasy? Okazuje się, że najpierw skupiamy się na nawiasie, który nie zawiera w sobie innego nawiasu. Następnie zajmujemy się działaniem w kolejnym nawiasie. Jak zatem będzie wyglądał prawidłowy wynik działania?

Rozwiązanie podchwytliwego działania. Całość opiera się na prawidłowym obliczeniu nawiasów

Zgodnie z powyższymi zasadami najpierw musimy wykonać działanie w nawiasie, który jest w środku, a zatem dodawanie. W tym przypadku 9+6=15. Teraz przechodzimy do obliczenia reszty nawiasu, czyli 45:15=3. Na sam koniec zaś wykonujemy mnożenie, które było przed nawiasem. Pozostaje nam więc 13x3=39. Zgodnie z tym, całość powinna wyglądać następująco: 13x(45:(9+6)) = 13x(45:15) = 13x3 = 39. Jak więc widzimy prawidłowe rozwiązanie powyższego równania to liczba 39. Jeśli udało ci się dobrze odgadnąć wynik, z pewnością należysz do mniejszości. Ogromna ilość osób zapomina o zasadach kolejności wykonywania działań, które w tym przypadku są niezbędne do uzyskania prawidłowego rozwiązania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA