Gratka dla fanów historii. Teraz możesz zobaczyć, a nawet dotknąć nieistniejące już elementy Wawelu

Co warto wiedzieć o Wawelu? To jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Choć jego historia jest obiektem wielu badań, to niektóre jej elementy pozostawały nieznane. Teraz jednak wszyscy będą mogli ujrzeć dawno nieistniejące elementy Zamku Królewskiego. Wszystko dzięki technologii druku 3D.

Rekonstrukcji nieistniejących elementów Zamku Królewskiego na Wawelu podjęli się projektanci z gdańskiej firmy X3D. Zadanie to nie należało do łatwych, ale osiągnięte rezultaty były warte zaangażowania. Co więcej, każdy z nas może zobaczyć makiety na własne oczy, a nawet jej dotknąć. W tym celu wystarczy wybrać się do Krakowa i odwiedzić wystawę "Wawel Podziemny. Lapidarium".

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Wawel, Zamek Królewski. Wyjątkowe makiety utracone części słynnego zabytku

Jak donosi portal trojmiasto.pl, zlecenie Zamku Królewskiego w Krakowie dotyczyło stworzenia czterech makiet przedstawiających fragmenty Wawelu. Zostały one w całości zaprojektowane i wydrukowane w technologii 3D, a wykorzystane przy tym materiały umożliwiają ich dotykanie bez ryzyka wyrządzenia szkód. Pierwsza makieta przedstawia przestrzenny plan rozmieszczenia piwnic, druga ukazuje rozmieszczenie instalacji wodnych na Wzgórzu Wawelskim, a trzecia to rurmus, czyli koło wodne na dopływie Rudawki. Największym wyzwaniem była jednak makieta czwarta, czyli gotyckie skrzydło zamku.

To była najbardziej kompleksowo opracowana przez nas makieta, bo stworzyliśmy coś, co nie istnieje. Ze skrzydła gotyckiego zamku zachowały się jedynie fragmenty np. portal czy wykusz okienny. Całą resztę stworzyliśmy na podstawie informacji przekazanych przez panią kurator. Powstało więc od podstaw nieistniejące skrzydło. Posiłkowaliśmy się też materiałami opracowanymi kilkadziesiąt lat temu przez prof. Józefa Frasika i Adolfa Szyszko-Bohusza

- wyjaśnia Marta Szwagierczak, projektantka i project manager, cytowana przez trojmiasto.pl. Według informacji na profilu X3D na Instagramie praca nad projektem trwała kilka miesięcy. Trzy z makiet, w tym makieta skrzydła gotyckiego, zostały stworzone w skali 1:100, a jedna w skali 1:600. Teraz zaś wszystkie trafiły do piwnic dziedzińca arkadowego, gdzie można je podziwiać na wystawie "Wawel Podziemny. Lapidarium".

Wawel: zwiedzanie będzie bardziej ekscytujące niż kiedykolwiek. Nowa wystawa dostępna dla turystów

"Wawel Podziemny. Lapidarium" to nowa wystawa stała na Zamku Królewskim w Krakowie. Znajduje się ona w piwnicach zamkowych, które dotychczas były niedostępne dla zwiedzających. Jest to ekscytująca informacja, choć oczywiście sama wystawa też dostarczy nam wielu wrażeń.

W pałacowych piwnicach odsłaniamy nieznany dotąd zbiór nowożytnych detali architektonicznych i kamiennych rzeźb odkrywanych podczas badań i zabezpieczanych w czasie prac konserwatorskich od XIX wieku po czasy współczesne. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą, jak budowano renesansową rezydencję, doświadczą ukrytej przez wieki historii oraz poznają dzieło ludzi, którym zawdzięczamy zachowanie budowli wawelskich

- czytamy w oficjalny komunikacie o wystawie. Poza wyjątkowymi makietami zamku zwiedzający będą mogli podziwiać kolekcję liczącą ponad trzy tysiące obiektów.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA