Te niezwykłe stworzenia morskie wyglądają jak krzyżówka pandy i szkieletu. To nieznany dotąd gatunek

Fauna Japonii może być niezwykle fascynująca, zwłaszcza gdy przyjrzymy się zwierzętom morskim. Doskonałym tego przykładem jest Clavelina ossipandae, który oficjalnie został uznany za nowy gatunek. Wyróżnia się wyglądem, który przypomina połączenie pandy i szkieletu. Zdradzamy, co to za stworzenie.

Zwierzęta morskie często zachwycają swoim nietypowym wyglądem, a dotyczy to nawet gatunków dość dobrze już nam znanym. Okazuje się jednak, że głębie mórz i oceanów mogą nas wciąż zaskakiwać. Co prawda, clavelina ossipandae zainteresowanie internautów zbudził już kilka lat temu, ale dopiero teraz naukowcom udało się potwierdzić, że jest to faktycznie całkiem nowy gatunek.

Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Żachwy zyskały nowego przedstawiciela. Clavelina ossipandae to oficjalnie nowy gatunek

Jak przypomina portal Next Shark, nietypowe morskie stworzenie osiągające zaledwie dwa centymetry długości po raz pierwszy zyskało popularność już w 2017 roku. Wtedy w internecie pojawiły się jego zdjęcia zrobione przez nurków w okolicach japońskiej wyspy Kume-jima. Zwierzę szybko podbiło serca użytkowników dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi i zyskało przydomek "gaikotsupandahoya", co można przetłumaczyć "szkieleto-pando-żachwa". Clavelina ossipandae to bowiem właśnie żachwa, czyli prosty strunowiec zaliczany do osłonic. Żachwy w stadium dorosłym prowadzą osiadły tryb życia i spotkać je można wyłącznie na dnie morskim. Teraz dzięki badaniom genetycznym i morfologicznym na pewno wiadomo, że "szkieleto-panda" jest ich nowym gatunkiem. Wybrana nazwa systemowa, clavelina ossipandae, nawiązuje do wyglądu stworzenia. "Clavelina",  to rodzaj, do którego należy, znany ze swoich ciał w kształcie butelki. "Ossi" to po łacinie "kość" i odnosi się do białych części stworzenia przypominających szkielet. "Pandae" natomiast nawiązuje do czarnych plam na głowie, przypominających oczy i nos pandy. Skąd jednak wzięło się takie ubarwienie? Częściowo pozostaje to tajemnicą nawet dla naukowców.

Osłonice: budowa tych stworzeń jest fascynująca. Skąd wziął się nietypowy wygląd pandy?

Clavelina ossipandae pod pewnym względem wyróżnia się wśród żachw i jest to zarazem element, którego badacze nie są w stanie wytłumaczyć.

Białe elementy, które wyglądają jak kości, to naczynia krwionośne, które biegną poziomo przez skrzela żachwy. Czarne plamy na głowie, przypominające oczy i nos pandy, są tylko wzorem i tak naprawdę nie wiemy, jakim celom służą

- tłumaczył Naohiro Hasegawa z Uniwersytetu Hokkaido w rozmowie z agencją informacyjną Reuters, na którą powołuje się TVN24. Poza czarnymi plamami przypominają jednak inne osłonice. Budują zewnętrzną osłonkę z niestrawnej dla drapieżników tunicyny, co stanowi ich mechanizm ochronny. Pokarm i tlen pobierają zaś z wody, która poprzez syfon trafia do gardzieli skrzelowej i kosza skrzelowego.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA