Trzy siódemki, szóstka i dwa znaki. To zagadka matematyczna, przez którą dorośli wyrywają sobie włosy z głowy

W sieci można znaleźć całą masę zagadek matematycznych, które potrafią niejedną osobę wyprowadzić z równowagi. Podanie poprawnego wyniku danego równania niekiedy staje się wręcz misją niemożliwą, a czasami nawet wcale nie o to chodzi. Wtedy sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Coraz więcej osób przekonuje się do rozrywki, jaką są różnego rodzaju łamigłówki matematyczne. W ten sposób można nie tylko wypełnić swój czas wolny, ale także popracować nad mózgiem i rozwinąć umiejętność logicznego myślenia. Tego typu zadania najlepiej rozwiązywać metodą prób i błędów, których czasami potrzeba naprawdę sporo. Jak jest w przypadku zagadki z trzema siódemkami i szóstką? Tu nie chodzi o podanie prawidłowego wyniku, lecz sprawienie, aby ten, który już został zapisany, właśnie taki był. 

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Zagadka matematyczna, która pokonuje nawet najlepszych. Wystarczy wstawić dwa brakujące znaki 

Często jest tak, że dane równania matematyczne wyglądają na banalnie proste, jednakże po chwili okazuje się, że wcale takie nie są. Zdarza się, że podczas ich rozwiązywania należy sięgnąć wspomnieniami do czasów szkoły podstawowej i przypomnieć sobie podstawowe reguły, które wpajali nam wtedy nauczyciele matematyki. Jedną z nich jest kolejność wykonywania działań matematycznych, która wygląda w następujący sposób: 

  • najpierw wykonujemy działania w nawiasach, 
  • następnie przechodzimy do mnożenia oraz dzielenie, 
  • na samym końcu dodajemy i odejmujemy.

Ta wiedza przyda się również w przypadku zadania, w którym należy ustalić, jakie symbole arytmetyczne trzeba wpisać pomiędzy wyznaczone cyfry. Tym razem trudność polega na tym, że prawidłowy wynik jest już nam znany

Jak powinno wyglądać to działanie matematyczne, aby wynik był równy 6? 

W tym przypadku zadanie wygląda tak: 7 7 7 = 6. Już na pierwszy rzut oka widać, że brakuje w nim symboli arytmetycznych, które sprawią, że dane równanie będzie prawidłowe. Zanim zdradzimy, jak ono powinno wyglądać, warto spróbować stworzyć je samodzielnie. Na samym początku należy wrócić do wyżej wspomnianej reguły dotyczącej kolejności wykonywania działań. Już wiesz, jakie znaki powinny znaleźć się pomiędzy trzema siódemkami? Jeśli nie, to zaraz przekonasz się, że naprawdę jest to banalnie proste zadanie. Aby działanie miało sens, do rozwiązania tej zagadki należy użyć odejmowania oraz dzielenia. Rozwiązanie powinno wyglądać w następujący sposób: 7 - 7 : 7 = 6. Zgodnie z wyżej wspomnianymi zasadami, najpierw wykonujemy dzielenie, a dopiero później odejmujemy, co daje nam 7 - 1 = 6. Właśnie w ten oto sposób zagadka, której "nie da się rozwiązać", została rozwiązana. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA