To on w Watykanie trzyma wszystkie klucze w garści. Nikt nie ma większej mocy od clavigero

Watykan to miejsce, które wzbudza sporo emocji. Owiane jest niemałą tajemnicą, przez co rozbudza wyobraźnię. Aby poznać je w całości, musielibyśmy skorzystać z blisko trzech tysięcy kluczy, nad którymi pieczę sprawuje Gianni Crea. To on pełni funkcję głównego klucznika w Muzeach Watykańskich.

Nie od dziś mówi się, że Watykan to państwo zamykane na klucz. To powiedzenie nie wzięło się znikąd i wygląda na to, że na ten temat najwięcej wie Gianni Crea. To w jego posiadaniu są wszystkie klucze, które otwierają niejedne "drzwi do raju"

Zobacz wideo Matteo Brunetti o katolicyzmie. "Polska próbuje być bardziej święta niż Watykan". Wspomina również propozycje, które otrzymał z TVP

Tylko on wie, jak "otworzyć" Watykan. W ręku trzyma "klucze do drzwi raju"

Watykan, najmniejsze państwo świata, stał się stolicą Kościoła i miejscem zamieszkania papieża. Nic więc dziwnego, że przyciąga sporą uwagę, a wiele osób chciałoby poznać wszelkie zakamarki tego wyjątkowego miejsca. Jest jednak ktoś, kto ma nieco więcej szczęścia od innych. Gianni Crea sprawuje pieczę nad dokładnie 2797 kluczami, które otwierają drzwi do niezwykle ważnych obiektów, takich jak Muzea Watykańskie

Tak, jestem głównym klucznikiem, ale jestem też portierem, który otwiera muzeum. Otwieram drzwi do historii sztuki i historii chrześcijaństwa

- powiedział w rozmowie z National Geographic. Crea urodził się w Rzymie, a w Watykanie pracuje już od 25 lat. Nie od początku zajmował stanowisko głównego clavigero, czyli klucznika. Za otwieranie drzwi i sprawowanie opieki nad najważniejszymi pomieszczeniami w tym miejscu odpowiada od 12 lat. To Antonio Paolucci, ówczesny dyrektor Muzeów Watykańskich, mianował go na to stanowisko.

Teraz masz w swoich rękach, symbolicznie, klucze do drzwi raju

- powiedział Paolucci, cytowany przez portal Aleteia. Jednym z posiadanych przez niego kluczy jest ten do Kaplicy Sykstyńskiej. Każdego ranka, ubrany w garnitur Gianni, klęka przed nieśmiertelnymi freskami Michała Anioła, odmawia krótką modlitwę i dziękuje za to, co go spotkało. Jak dokładnie wygląda jego praca? "Bramy do raju" nie otworzą się same, dlatego pobudka z samego rana jest nieunikniona. 

 

Oto główny klucznik Watykanu. Teraz i ty możesz wejść w skórę clavigero

Każdy dzień Gianniego Crei zaczyna o godzinie 5:30, bo właśnie wtedy udaje się do pomieszczenia, gdzie przechowywane są wszystkie klucze. Nie jest sam, ponieważ u swojego boku ma kilkuosobowy zespół, który pomaga mu otwierać i zamykać 300 drzwi dziennie. W tym czasie klucznicy przemierzają trasę o długości około 7,5 kilometra, która biegnie przez wnętrza muzeów. Według Crei jest to praca, która daje ogrom satysfakcji i pozwala poczuć, że jest się odpowiedzialnym nie tylko za siebie. Do zadań clavigero należy między innymi sprawdzenie, czy nikt nie został w Muzeach Watykańskich po ich zamknięciu.

To ważne, ponieważ niegdyś ogromnego zamieszania narobił wróbel, który postanowił "pozwiedzać" je nocą. W Muzeach Watykańskich są wystawy z dziesiątkami drogocennych dzieł, a te dziennie odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednak od pewnego czasu istnieje również możliwość wykupienia wycieczki VIP. Zapisując się na nią, można odbyć poranny obchód z klucznikami. Pomimo tego, że trzeba wstać z łóżka wczesnym rankiem, chętnych nie brakuje, a sam Gianni cieszy się, że może "podarować te emocje innym".  

Więcej o:
Copyright © Agora SA