Kalendarz brań 2024. Jakie ryby można złowić w marcu? W te dwa dni nie warto jechać nad wodę

Księżycowy kalendarz brań to pomocne narzędzie, dzięki któremu wędkarze mogą zaplanować swój wypad nad wodę. To szczególnie ważne w zimniejszych miesiącach, kiedy pogoda zmienia się niemal codziennie. W jakie dni najlepiej łowić ryby w marcu? Nie wrócisz z pustymi rękoma.

Nie bez powodu mówi się, że "w marcu jak w garncu". Pogoda w tym miesiącu jest bardzo zmienna, co szczególnie dokucza wędkarzom. Wielu z nich porzuciło swoje hobby w zimowym okresie i z niecierpliwością czekają na cieplejsze dni. Aby wypad na ryby nie zakończył się porażką, warto wcześniej sprawdzić kalendarz brań 2024. To przydatne narzędzie, które określa, kiedy mamy największe szanse na złowienie poszczególnych gatunków. Warto jednak pamiętać, że kalendarz wędkarski nie jest gwarancją udanego połowu, a jedynie przewidywaniami.

Zobacz wideo Raport CIWF: Większość państw UE, w tym Polska, łamie prawo dotyczące połowu ryb

Kalendarz brań 2024. Jakie ryby można złowić w marcu?

Mimo zmiennej pogody, marzec nie jest dla wędkarzy skazany na straty. W tym czasie ryby zaczynają chętniej żerować i przygotowują się do tarła, dlatego wzrasta ich aktywność. Warto jednak pamiętać, że po zimie wolą przebywać w nasłonecznionych, ciepłych miejscach, dlatego przed wyjazdem nad wodę należy sprawdzić prognozę pogody i dodatkowo kalendarz brań. W marcu wędkarze najczęściej łapią płocie. W ich połowie może pomóc zanęta w postaci prażonej konopi, kolendry lub wanilii. Te zapachy mogą także skusić leszcze oraz karpie. W niektórych miejscach można też złowić liny, karasie i krąpie. Wędkarze powinni mieć jednak na uwadze, że w styczniu zaczął się okres ochrony niektórych ryb. Do 30 kwietnia nie można łapać szczupaków, a do 30 maja sandaczy.

W jakie dni najlepiej biorą ryby? Wędkarze w marcu będą zadowoleni

Kalendarz brań został stworzony po to, by określić największe prawdopodobieństwo udanych połowów. Jego twórcy biorą pod uwagę takie czynniki jak pogoda, fazy księżyca, szacunkowe temperatury w danym czasie i przejrzystość wody na konkretne dni. Prognozy są zwykle przedstawiane na trzystopniowej skali, czyli branie słabe, średnie i dobre. Jak zatem będzie wyglądał marzec 2024? Kalendarz wędkarski prezentuje się następująco:

  • słabe: 10, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 25
  • średnie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 26, 27, 30, 31
  • dobre: 28, 29

Na tej podstawie można stwierdzić, że szanse na złowienie ciekawych okazów w marcu są dosyć wysokie. Warto jednak odpuścić sobie wyjazd nad wodę 18 i 19 marca. Wówczas warunki będą tak kiepskie, że kalendarz nie uwzględnił tych dni w swojej prognozie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA