Najwyższe i najdłuższe budynki w Polsce, Europie i na świecie. Te liczby robią ogromne wrażenie

Na całym świecie znajdziemy budynki znacznie wyróżniające się pod względem wysokości i długości. Co ciekawe, takie kolosalne, budzące uzasadniony podziw budowle, uznawane za rekordowe, mamy również w Polsce. Jakie są zatem te najwyższe i najdłuższe budynki w Polsce, Europie i na świecie?

Najwyższy budynek w Polsce znajduje się w Warszawie. Przerasta nawet PKiN

We wrześniu 2022 roku zaszła zmiana na szczycie listy najwyższych budynków w Polsce. Nowym liderem został wówczas Varso Tower, czyli budynek biurowy znajdujący się na warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Ma aż 310 metrów wysokości, a poza tym już wkrótce będzie mógł się pochwalić najwyżej położonym w naszym kraju ogólnodostępnym tarasem widokowym (na wysokości 230 metrów). Otwarcie tarasu ma nastąpić latem 2025 roku. Varso Tower aż 53 kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 140 tysięcy metrów kwadratowych.

Zobacz wideo Jak wygląda wynajmowanie mieszkania w Warszawie? "Jest trudno"

Varso Tower zdetronizował wieloletniego lidera tej listy, czyli Pałac Kultury i Nauki. Najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie, o wysokości 237 metrów, od 1955 roku prowadził w zestawieniu najwyższych budynków w Polsce. Pierwszym na liście budynkiem spoza Warszawy jest z kolei wrocławski Sky Tower, który plasuje się na czwartym miejscu (212 metrów).

Lista 10 najwyższych budynków w Polsce

  1. Varso Tower (Warszawa) - 310 metrów wysokości
  2. Pałac Kultury i Nauki (Warszawa) - 237 metrów wysokości
  3. Warsaw Spire (Warszawa) - 220 metrów wysokości
  4. Sky Tower (Wrocław) - 212 metrów
  5. Warsaw Trade Tower (Warszawa) - 208 metrów wysokości
  6. Warsaw Unit (Warszawa) - 202 metry wysokości
  7. Skyliner (Warszawa) - 195 metrów wysokości
  8. Q22 (Warszawa) - 195 metrów wysokości
  9. Złota 44 (Warszawa) - 192 metry wysokości
  10. Rondo 1 (Warszawa) - 192 metry wysokości

Najwyższy budynek w Europie

W topce najwyższych budynków w Europie prym wiedzie Rosja. Aż siedem drapaczy chmur z pierwszej dziesiątki znajduje się bowiem w Moskwie, jeden zaś w Petersburgu. Pozostałe dwa budynki spoza Rosji to wspomniany już Varso Tower oraz The Shard z Londynu. A oto kompletne zestawienie:

  • Lakhta Center (Petersburg, Rosja) - 462 metry wysokości
  • Wieża Federacji (Moskwa, Rosja) - 373 metry wysokości
  • OKO (Moskwa, Rosja) - 354 metry wysokości
  • Neva Towers 2 (Moskwa, Rosja) - 345 metrów wysokości
  • Mercury City Tower (Moskwa, Rosja) - 338 metrów wysokości
  • Varso (Warszawa, Polska) - 310 metrów wysokości
  • Jewrazija (Moskwa, Rosja) - 308 metrów wysokości
  • The Shard (Londyn, Wielka Brytania) - 306 metrów wysokości
  • Capital City Moscow Tower (Moskwa, Rosja) - 301 metrów wysokości
  • Neva Towers 1 (Moskwa, Rosja) - 297 metrów wysokości

Najwyższy budynek na świecie wciąż niepokonany. Ale jest zmiana na drugim miejscu

Od kilkunastu lat na liście najwyższych budynków na świecie znajduje się jeden i ten sam kolos. To Burdż Chalifa (Burj Khalifa) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który powstał w 2010 roku i mierzy aż 828 metrów wysokości. Burdż Chalifa posiada aż 163 piętra użytkowe i ponad 309 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a na jego wybudowanie wydano aż 1,5 miliarda dolarów.

Całkiem niedawno, bo w połowie stycznia 2024 roku doszło do zmiany na pozycji wicelidera listy najwyższych budynków świata. Obecnie miano to nosi znajdujący się w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, budynek Merdeka 118. Wznosi się on na wysokość aż 679 metrów, ma 118 kondygnacji i ponad 292 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Trzecie miejsce natomiast przypadło Shanghai Tower (wysokość 632 metry), który - jak sama nazwa wskazuje - mieści się w chińskim Szanghaju.

Lista 10 najwyższych budynków na świecie

  1. Burdż Chalifa (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie) - 828 metrów wysokości
  2. Merdeka 118 (Kuala Lumpur, Malezja) - 678,9 metrów wysokości
  3. Shanghai Tower (Szanghaj, Chiny) - 632 metry wysokości
  4. Abradż al-Bajt (Mekka, Arabia Saudyjska) - 601 metrów wysokości
  5. Ping An Finance Center (Shenzhen, Chiny) - 599 metrów wysokości
  6. China 117 Tower (Tiencin, Chiny) - 596,6 metrów wysokości
  7. Lotte World Tower (Seul, Korea Południowa) - 554,7 metrów wysokości
  8. 1 World Trade Center (Nowy Jork, USA) - 541,3 metrów wysokości
  9. Guangzhou CTF Finance Centre (Kanton, Chiny) - 530 metrów wysokości
  10. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center (Tiencin, Chiny) - 530 metrów wysokości

Najdłuższy budynek w Polsce

Dyskusja o tym, który z budynków w Polsce lub na świecie jest najdłuższy, jest uzależniona od przyjętych kryteriów. Jedni do tej grupy zaliczają pojedyncze budynki, inni - całe kompleksy obiektów. Najczęściej jednak mówi się, że najdłuższym budynkiem w Polsce jest słynny gdański Falowiec. Ten 11-piętrowy blok mieszkalny, mieszczący aż 1792 lokale ma długość 860 metrów. To wizytówka stolicy Pomorza od ponad 50 lat - gigant powstawał bowiem w latach 1970-1973. Za projekt Falowca na osiedlu Przymorze w Gdańsku odpowiadają Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek.

Nie wszyscy jednak uznają, że na miano najdłuższego budynku w Polsce zasługuje Falowiec. Niemal dwukrotnie dłuższy jest bowiem warszawski Pekin, zlokalizowany na osiedlu Przyczółek Grochowski w dzielnicy Praga-Południe. Powstawał w latach 1963-1969 i jest tak naprawdę kompleksem 23 połączonych galeriami bloków mieszkalnych, a jego łączna długość wynosi 1,5 km. To właśnie fakt, że jego kształt jest załamany, a nie podłużny, sprawia, że niektórzy nie uznają go za najdłuższy budynek w naszym kraju. Warto dodać, że Pekin został zaprojektowany przez słynną parę architektów, Zofię i Oskara Hansenów, w związku z czym Przyczółek Grochowski bywa nazywany osiedlem Hansenów.

Najdłuższy budynek w Europie

Powszechnie przyjmuje się, że najdłuższy budynek w Europie znajduje się w... Polsce! To Twierdza Modlin, w przypadku której nie chodzi o dłuższy z budynków tworzących cytadelę (1330 metrów), ale o łączną długość kompleksu. Wynosi ona 2250 metrów i obejmuje m.in. cytadelę składającą się z dwóch budynków. Twierdza powstała w 1806 roku, a za jej pierwszy projekt odpowiada generał François de Chasseloup-Laubat.

Teoretycznie, w Europie znajduje się jeszcze dłuższa konstrukcja - to Prora, czyli potężny ośrodek wypoczynkowy na niemieckiej wyspie Rugia, położony tuż przy brzegu Morza Bałtyckiego. Sęk jednak w tym, że to niespełnione marzenie Adolfa Hitlera nie doczekało się ukończenia, a co więcej, kolos jest ciągiem podzielonych budynków, a zatem to, czy zasługuje na tytuł najdłuższego europejskiego budynku, pozostaje kwestią sporną.

Najdłuższy budynek na świecie. Arabia Saudyjska idzie po rekord

Oficjalnie przyjmuje się, że tytuł ten należy do Karl-Marx-Hof, modernistycznego bloku w stolicy Austrii, Wiedniu. Gigant o długości ponad 1100 metrów został wybudowany w latach 1927-1930 i znajdują się w nim aż 1382 mieszkania. Tu można by zadać sobie pytanie: co w takim razie odróżnia go od wymienionej tu, znacznie dłuższej Twierdzy Modlin? Przede wszystkim to, że blok Karl-Marx-Hof to pojedynczy budynek.

Jako drugi po austriackim gigancie w gronie największych budynków świata plasuje się Le Lignon, czyli kompleks trzech budynków w mieście Vernier w Szwajcarii - mierzy niecałe 1100 metrów długości, a mieszka w nim niemal sześć tysięcy osób.

Niewykluczone, że w przyszłości lista najdłuższych budynków na świecie będzie miała nowego, imponującego lidera. W Arabii Saudyjskiej planowane jest bowiem wybudowanie największej konstrukcji na świecie, a konkretnie kompleksu mieszkań, który miałby 170 km długości i prawie 490 m wysokości. Projekt nazwano "Lustrzaną Linią" ("The Line"), a szacunkowy koszt budowy ma wynieść nawet 200 miliardów dolarów. Docelowo ma powstać do 2030 roku.

Więcej o: