Jest obecnie najstarszą osobą na świecie. Superstulatka zdradziła sekret swojej długowieczności

Pewna mieszkanka Katalonii obchodziła niedawno 117. urodziny. Już w zeszłym roku została uznana za najstarszą żyjącą osobę na świecie. Jak udało jej się dożyć tak dumnego wieku? Kobieta niedawno zdradziła swój sekret na długowieczność. Niektórzy mogą być zawiedzeni.

Podczas gdy jedni łapią przeziębienie przynajmniej raz w miesiącu, inni cieszą się dobrym zdrowiem przez... sto lat. Na czele tego skromnego grona stoi Maria Branyas Morera, które obecnie cieszy się tytułem najstarszej osoby na świecie. 4 marca obchodziła 117. urodziny. Na jej przyjęcie urodzinowe, które odbyło się w lokalnym domu spokojnej starości, przyszli nie tylko najbliżsi, ale także szef rządu wspólnoty autonomicznej Katalonii Pere Aragones. Mężczyzna wręczył solenizantce prezent, a wraz z nim pamiątkowy dyplom. Kobieta od pewnego czasu może także cieszyć się mianem superstulatki. Nazywa się tak osoby, które ukończyły 110. rok życia.

Zobacz wideo Marcin Hakiel mówi, że ma "formę seniora". Czy zaprosi ukochaną na odcinki "Tańca z gwiazdami"?

Ile lat ma najstarszy człowiek na całym świecie? Superstulatka dożyła pięknego wieku

Maria Branyas Morera przyszła na świat w 1907 roku jako córka katalońskiego dziennikarza Josepa Branyasa, który rok wcześniej wyjechał do San Francisco. To właśnie w Stanach Zjednoczonych kobieta spędziła swoją młodość, jednak gdy jej ojciec popadł w kłopoty finansowe, rodzina osiedliła się na stałe w Katalonii. Maria z czasem zaczęła pracować jako pielęgniarka, a zainspirowana swoim ulubionym artystą, Fryderykiem Chopina, rozpoczęła naukę gry na fortepianie. W wolnych chwilach było to jej ulubione zajęcie. W 1931 roku kobieta poślubiła ortopedę Joana Moreta. Para doczekała się trójki dzieci, a później aż jedenastu wnucząt. 

Ile lat miał najdłużej żyjący człowiek? Maria zdradziła sekret swojej długowieczności

W styczniu 2023 superstulatka otrzymała oficjalny tytuł najstarszej żyjącej osoby na świecie. Wcześniej należał on do Lucile Randon, która zmarła 17 stycznia ubiegłego roku, przeżywszy 118 lat. Maria jest na dobrej drodze, by przeskoczyć ten sukces. Choć ma problemy z poruszaniem się i ze słuchem, nie dolegają jej żadne inne choroby fizyczne ani psychiczne. Kobieta prowadzi nawet własny profil w serwisie X (dawniej Twitter). To właśnie tam możemy zobaczyć relację z jej ostatnich urodzin. W publikowaniu postów pomaga Marii rodzina. Wiele osób zastanawia się, jak kobiecie udało się dożyć tak pięknego wieku. Przepis Katalonki jest prosty - wszystko zawdzięcza dobrym genom i szczęściu. Jak można przeczytać na stronie Światowych Rekordów Guinnessa, na jej długowieczność składa się również "porządek, spokój, dobry kontakt z rodziną i przyjaciółmi, kontakt z naturą, stabilność emocjonalna, brak zmartwień i żalu, mnóstwo pozytywnego nastawienia i trzymanie się z dala od toksycznych ludzi".

Choć Maria jest obecnie najstarszą żyjącą osobą, to nie pobiła światowego rekordu. Należy on do Francuzki Jeanne Calment, która przeżyła aż 122 lata (1875–1997).

Więcej o:
Copyright © Agora SA