Niezwykłe odkrycie nurków. U wybrzeży znaleźli liczne wraki. Najstarszy ma ponad 5000 lat

Wraki statków pod wodą mogą skrywać cenne dla badaczy informacje przez stulecia, a nawet tysiąclecia. Taką właśnie kopalnię wiedzy odkryła niedawno grupa greckich nurków. Co ważne, nie był to tylko jeden statek, a najstarszy z nich pochodzi z czasów prehistorycznych. Co jeszcze spoczywało na dnie?

Rozwój transportu morskiego był ważnym momentem w historii cywilizacji. Niestety od zawsze wiązało się to z ryzykiem zatonięcia. Teraz jednak w końcu mamy możliwości zlokalizować te wraki, a odkrycia z tym związane są zawsze ekscytujące. Eksploracja wybrzeży wyspy Kasos w Grecji trwała cztery lata, ale była bardzo owocna.

Zobacz wideo Dlaczego upieramy się, by przewozić towary statkami?

Ile wraków statków spoczywa na dnie oceanów? U wybrzeży wyspy Kasos właśnie odkryto nowe

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie o liczbę statków kryjących się głęboko w wodach morskich, ponieważ nowe wraki są wciąż odkrywane. W przypadku badań prowadzonych w Grecji było to aż 10 statków. Jak donosi HeritageDaily, projekt był prowadzony przez Narodową Fundację Badań we współpracy z greckim Ministerstwem Kultury. Z komunikatu Ministerstwa dowiadujemy się natomiast, że nurkowie pracowali na głębokościach od 20 do 47 metrów. Jeśli zaś chodzi o same statki, to przewoziły ładunki z Hiszpanii, Włoch, Afryki i wybrzeży Azji Mniejszej.

Wśród wraków znalazły się te pochodzące z prehistorii (3000 p.n.e.), okresu klasycznego (460 p.n.e.), hellenistycznego (100 p.n.e. do 100 n.e.) i rzymskiego (200 p.n.e. - 300 n.e.), okresu bizantyjskiego (800 - 900 n.e.). Najmłodszy statek pochodzi z czasów drugiej wojny światowej. Ekscytujące są również znaleziska znajdujące się na statkach, a do najciekawszych należą: kamienna kotwica z okresu archaicznego, amfory, naczynia do picia i kolby terra sigillata (rodzaj ceramiki użytkowej). To jednak nie koniec osiągnięć związanych z tym projektem.

Odkryte wraki statków to niejedyne dokonanie greckich badaczy. Przeprowadzono mapowanie i batymetrię

Dzięki pracy greckich badaczy udało się także po raz pierwszy przeprowadzić mapowanie i batymetrię rafy Kasos-Karpathos i obszaru Karpatholimnion przy użyciu sonaru bocznego. Przez cały okres trwania projektu wykonano w sumie aż 20 tysięcy zdjęć dokumentujących odkryte artefakty. Dokumentacja zostanie udostępniona innym naukowcom, a pod koniec 2024 roku ma powstać ostateczne podsumowanie przedsięwzięcia. Portal Ancient Pages zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że badania w Kasos były tematem autorskiej produkcji filmowej AORI FILMS zatytułowanej "Diving in the History of the Aegean". Film został już zakwalifikowany do udziału w sekcji konkursowej przodujących międzynarodowych festiwali filmów archeologicznych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego The Archaeology Channel w Ameryce i Firenze Archeofilm Festival w Europie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.