Zagadka matematyczna z czterema szóstkami. Choć banalnie prosta, na śmiałków czyha prawdziwa pułapka

Podchwytliwe zadania matematyczne znów w natarciu. Jedno z nich wydaje się być wyjątkowo banalne, lecz potrafi przysporzyć niemałych problemów. Choć tę zagadkę rozwiązują uczniowie szkoły podstawowej, dorośli muszą się nieźle nagimnastykować, aby dojść do prawidłowego wyniku. Powodem jest "zapominalstwo".

Internauci nieraz potrafili spierać się o prawidłowy wynik konkretnego równania matematycznego i nie inaczej jest w przypadku tego z kilkoma szóstkami w roli głównej. Jedni twierdzą, że powinien wyjść na minusie, inni, że na plusie. Kto ma rację? Spróbuj rozwiązać ten problem samodzielnie. 

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Szkolna zagadka matematyczna, która złamała niejednego dorosłego. Znów ta kolejność wykonywania działań

W tym przypadku mowa o działaniu: 6 - 6 x 6 + 6 =? Nie da się ukryć, że nie wygląda ono na zbyt skomplikowane, jednakże do właściwego wyniku dojdą jedynie ci, którzy uważali na lekcjach w szkole podstawowej. Jak wiadomo, matematyka lubi być podstępna i tak właśnie jest tym razem. Masz pomysł, jak rozwiązać to równanie? Otóż my mamy pewną wskazówkę. Jeśli zaczniesz od lewej strony i wykonasz działanie po kolei, jesteś z góry skazany na porażkę. Jak to możliwe? Tutaj nie obejdzie się bez podstawowej matematycznej reguły, którą zapewne każdy z nas wielokrotnie słyszał, jednakże dziś możemy już o niej nie pamiętać. O czym mowa? Chodzi o kolejność wykonywania działań, która wygląda następująco: 

  • nawiasy, 
  • mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
  • dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).

Jeżeli weźmiesz pod uwagę tę podpowiedź, otrzymanie prawidłowego wyniku nie będzie już żadnym problemem. Zanim jednak rozwiążemy działanie za ciebie, spróbuj zrobić to samodzielnie. Twój czas właśnie wystartował. 

Podchwytliwa zagadka matematyczna. Jest prostsza, niż może ci się wydawać 

Wyszedł ci wynik równy 6? Jeżeli tak, to mamy przykrą wiadomość - jest błędny. Jednak wiedz, że nie jesteś jedyny. Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej zasady w równaniu 6 - 6 x 6 + 6 =?, należy zacząć od 6 x 6, co daje nam 36. Dzięki temu otrzymujemy całkowicie nowe działanie, które wygląda następująco: 6 - 36 + 6 =? Zasada dotycząca kolejności wykonywania działań, mówi również o tym, że jeśli w zadaniu występuje jedynie odejmowanie i dodawanie, wtedy rozwiązujemy je od lewej strony do prawej. Zatem - 30 + 6 = - 24. Jedyny prawidłowy wynik tego równania matematycznego to - 24 i nawet jeśli, ktoś chce wmówić wam, że jest inaczej, nie dajcie się oszukać. Osoby, które były w stanie rozwiązać tę zagadkę samodzielnie, mogą sobie pogratulować i spróbować swoich sił w kolejnej, nieco trudniejszej

Więcej o:
Copyright © Agora SA