Prosta, lecz podstępna zagadka matematyczna. Rozwiążesz ją, jeśli wrócisz myślami do szkolnej ławki

Królowa nauk nigdy nie przestanie zaskakiwać. Choć wiele osób, będąc jeszcze w szkole, najchętniej omijałoby salę nauczycielki od matematyki z daleka, dziś chętnie podejmuje się wyzwań, jakimi są zagadki matematyczne. Niektóre z nich w teorii są banalne, jednak chwilę później okazuje się, że znów daliśmy się złapać w pułapkę. Niestety, tak może być i tym razem.

Często prezentowane w sieci działania matematyczne, określane mianem skomplikowanych, tak naprawdę są przerabiane na poziomie szkoły podstawowej. Problem polega na tym, że ludzka pamięć potrafi zawodzić i to właśnie ona jest powodem wielu porażek. Najczęściej wystarczy jeden - z pozoru niewinny - błąd, aby otrzymanie prawidłowego wyniku stało się niemożliwe. Tak właśnie jest w przypadku równania 10 : 5 (1 + 1) =? Chętnych do jego rozwiązania jest wielu, lecz większość musi przełknąć gorzki smak niepowodzenia. Jak będzie z tobą? Pamiętaj, że jest tu jeden haczyk. 

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Zadanie matematyczne ze szkoły podstawowej. Jesteś w stanie je rozwiązać? 

Rozwiązanie tego działania powinno zająć zaledwie chwile, gdyż obliczenia, jakich trzeba dokonać, nie są zbyt wymagające. Niestety, to nie one stanowią tutaj największy problem. Jak zatem powinien wyglądać wynik równania 10 : 5 (1 + 1) =? Aby nie popełnić żadnego błędu, warto przepisać je na kartkę i dokładnie mu się przyjrzeć. Zanim jednak pokażemy ci, jak powinno się je rozwiązywać, spróbuj dojść do tego samodzielnie. Możemy jednak dać ci małą podpowiedź. Otóż istotna tutaj jest jedna z najważniejszych zasad matematycznych. Wiesz jaka? Chodzi o poprawną kolejność wykonywania działań, zgodnie z którą na samym początku trzeba skupić się na tym, co znajduje się w nawiasach. Następne w kolejności jest mnożenie oraz dzielenie i jeśli w danym działaniu znajdują się obydwa znaki, wtedy wykonujemy je od lewej strony do prawej. Na samym końcu przechodzimy do dodawania i odejmowania, a wtedy obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku poprzedniego punktu. Teraz sprawa powinna być już banalnie prosta. 

Prosta zagadka matematyczna, która potrafi zaskoczyć. Zapominalscy mogą mieć problem 

W związku z tym, że nawiasy mają pierwszeństwo, ten znajdujący się w działaniu 10 : 5 (1 + 1), daje nam 2. Dzięki temu otrzymujemy całkowicie nowe równanie, czyli 10 : 5 (2). Warto pamiętać, że brak znaku między 5, a 2 w nawiasie oznacza to samo, co mnożenie. Wynika z tego, że teraz pozostaje nam już do rozwiązania bardzo proste działanie, które należy wykonywać od lewej do prawej strony. 10 : 5 = 2, natomiast 2 x 2 = 4. Właśnie w ten sposób otrzymujemy jedyny prawidłowy wynik, czyli 4. Choć już raczej nikt nie ma wątpliwości, że była to banalnie prosta zagadka, to błędy się zdarzają i wcale nie są rzadkością. Najczęściej wynikają właśnie z tego, że rozwiązujący zapominają o zasadzie dotyczącej kolejności wykonywania działań matematycznych, która niezbędna jest przy większości tego typu zadań

Więcej o:
Copyright © Agora SA