To najdroższe ozdoby wielkanocne świata. Jaja Fabergé są warte miliony. Niewielu zna ich historię

Za te wyjątkowe pisanki trzeba zapłacić fortunę. Jaja Fabergé są pamiątką po cesarskiej rodzinie Romanow, a jednocześnie stanowią symbol bogactwa i wyrafinowanej sztuki rzemieślniczej. Dziś ich cena powala na kolanach. Najdroższe kosztują miliony dolarów.

Największym symbolem Wielkanocy są oczywiście pisanki. Malowane jajka dekorują nasze domy i stoły, wprowadzając do wnętrz prawdziwie świąteczną atmosferę. Profesjonalnie wykonane pisanki można kupić na jarmarkach wielkanocnych, jednak jeśli szukasz czegoś bardziej wyszukanego, zajrzyj do sklepu firmy Fabergé. Znajdziesz tam przepiękną biżuterię z bogato zdobionymi jajkami jako motywem przewodnim. Choć wzór ten jest niezwykle popularny, mało kto wie, skąd pochodzi. Ich historia sięga czasów XIX-wiecznej Rosji.

Zobacz wideo Wielkanocne smocze jaja - idealne dla fanów "Gry o tron"

Ile jest na świecie jajek Fabergé? Historia wyjątkowych ozdób

Pierwsze zdobione jajko powstało w latach 80. XIX wieku. Rosyjski car Aleksander III Romanow chciał podarować swojej żonie Marii Fiodorownej oryginalny prezent z okazji świąt wielkanocnych. W tym celu spotkał się z Peterem Carlem Fabergé, rodzinnym jubilerem Romanowów, i zlecił mu wykonanie czegoś wyjątkowego, co uraduje i spełni oczekiwania cesarzowej. Artysta wpadł wówczas na pomysł bogato zdobionego jaja. Biała skorupa była od środka wyłożona złotem i skrywała niespodziankę - złotego kurczaka z diamentowymi oczami. Prezent tak spodobał się całej rodzinie, że przepiękne jaja stały się ich tradycją. Jubiler wykonał jeszcze kilkadziesiąt takich dekoracji, a każda z nich była wyjątkowa i miała oryginalne zdobienia. Tworzono je z najdroższych materiałów, takich jak złoto, platyna czy drogocenne kamienie. Ponadto w jajkach kryły się kolejne niespodzianki, głównie były to misternie wykonane figurki, np. model parowozu lub zegarek. 

 

Ile kosztuje prawdziwe jajko Fabergé? Stać na nie tylko najbogatszych

Łącznie powstało aż 71 oryginalnych jaj Fabergé, z czego 52 z nich należały do rodziny carskiej. Po rewolucji październikowej w 1917 roku ozdoby zostały rozproszone po całym świecie. Ci, którzy je znajdowali, nie zawsze wiedzieli, jak cenną rzecz mają w rękach. Część z nich trafiła jednak do muzeów, a inne zostały zakupione przez najbogatszych ludzi na świecie. Największą kolekcję posiada rosyjski oligarcha Wiktor Wekselber. Mężczyzna jest właścicielem aż 15 egzemplarzy. Jeśli marzy ci się zakup oryginalnego jajka Fabergé, musisz uzbierać niemałą sumę. Aktualnie ozdoby są warte nawet kilkadziesiąt milionów dolarów. Najdroższe jajko zostało sprzedane w 2007 roku za rekordową sumę 18,5 mln dolarów. Dzieło zostało wykonane w 1902 roku dla jednego z Rothschildów. Na jego skorupie umieszczono zegar, a co godzinę z wnętrza wyskakuje kolorowy kogut. Dziś firma Fabergé tworzy głównie biżuterię z motywem zdobionych jajek. Kilka dni temu pokazano kolekcję inspirowaną serią filmów o Jamesie Bondzie.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA