Nie żyje najstarsza panda na świecie. Przez lata była symbolem nadziei. "Dodała odwagi mieszkańcom"

Z japońskiego miasta Kobe napłynęły smutne wieści. W niedzielę wielkanocną zmarła najstarsza panda na świecie. Zwierzę mieszkało w lokalnym ogrodzie zoologicznym od 2000 roku. Dla mieszkańców było symbolem nadziei po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi.

Kobe Oji Zoo jest jedną z największych atrakcji w japońskim mieście Kobe. Stanowi także dom dla wielu gatunków zwierząt, m.in. dla pand wielkich. Ssaki te zamieszkują ogród zoologiczny od 2000 roku, a wśród nich jeszcze do niedawna była Tan Tan, najstarsza panda na świecie. Niestety w niedzielę 31 marca zmarła. Miała 28 lat.

Zobacz wideo Najsłodszy niedźwiadek świata? Nie da się w nim nie zakochać!

W jakich zoo są pandy wielkie? W japońskim ogrodzie zoologicznym zmarła najstarsza panda

Tan Tan przyszła na świat w 1995 roku w Chinach. Pięć lat później została wysłana do Japonii, gdzie zamieszkała w Kobe Oji Zoo. Dla mieszkańców była bardzo ważna, bowiem jak stwierdził dyrektor zoo Yujiro Kako, stanowiła symbol nadziei oraz odbudowy po trzęsieniu ziemi, które wcześniej nawiedziło to miasto.

Dodała odwagi mieszkańcom Kobe i fanom w Japonii oraz była świadkiem odbudowy Kobe

- powiedział dyrektor podczas ostatniej konferencji prasowej, cytowany przez portal nippon.com. Tan Tan przewieziono do Japonii głównie w celach reprodukcyjnych. Miała tam zostać na 20 lat, jednak gdy umowa wygasła, pojawiły się problemy ze zorganizowaniem powrotu pandy. W 2020 roku transport był niemożliwy z powodu pandemii, a dwa lata później u zwierzęcia pojawiły się problemy z sercem, dlatego konieczne było rozpoczęcie leczenia. Jak podaje dyrektor zoo, Tan Tan najprawdopodobniej zmarła właśnie na zawał serca. Jeden z pracowników znalazł ją w niedzielę około 22, a godzinę później weterynarz potwierdził śmierć zwierzęcia. Miała 28 lat, co w przeliczeniu na ludzki wiek daje około 100 lat.

Dlaczego panda wielka jest zagrożona? Sytuacja tego gatunku znacznie się poprawiła

Jeszcze do niedawna panda wielka miała status gatunku zagrożonego. W 1970 roku jej populacja wynosiło zaledwie 1000 osobników, jednak w ciągu 40 lat sytuacja tych zwierząt znacznie się poprawiła. Jak podaje WWF, aktualnie na świecie żyje do 1860 osobników, dzięki czemu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ich status obniżono z kategorii "gatunek zagrożony" do "narażony" na wyginięcie. Dlaczego na świecie jest tak mało pand? Dużym problemem jest niszczenie przez człowieka ich naturalnych środowisk do życia oraz kłusownictwo. Mięso i futro tych zwierząt są wiele warte, dlatego w niektórych krajach ludzie nielegalnie na nie polują. Ponadto pandy wielkie cechują się niską rozrodczością.

Więcej o:
Copyright © Agora SA