Gołębie często są uznawane za najbardziej znienawidzone ptaki, ale warto pamiętać, że odegrały też istotną rolę w historii człowieka. Mowa tu oczywiście o gołębiach pocztowych. Co więcej, niektóre gatunki do dziś zajmują szczególne miejsce w sercach niektórych osób - do tego stopnia, że są w stanie wydać na nie imponujące sumy pieniędzy. To tylko jeden z przykładów sytuacji, które zapisały się we wspomnianej Księdze rekordów Guinnessa.
Według Księgi rekordów Guinnessa największym na świecie gatunkiem dzikiego gołębia jest koroniec plamoczuby (Goura victoria), pochodzący z północnych lasów nizinnych i bagiennych kontynentalnej Nowej Gwinei. Jego całkowita długość może przekraczać 80 centymetrów, a waga 3,5 kilograma. Udomowione ptaki w porównaniu do tego są niewielkie, choć i tutaj znalazł się jeden imponujący rekordzista.
Gołąb z gatunku Canadian Giant Runt Cock o imieniu "Doc Yeck" ważył aż 1,8 kilograma, a jego klatka piersiowa byłą szeroka na 12,7 centymetra, co czyni go największym udomowionym gołębiem. Należał do Leonarda Yecka z Brantford w Ontario w Kanadzie, a pomiaru dokonano 6 marca 1999 roku. Mając na uwadze te informacje, aż trudno uwierzyć, że te ptaki należą do rodziny, która może osiągać niezwykłą prędkość. Jaką dokładnie?
Największa zarejestrowana prędkość wyścigowa gołębia wyniosła aż 177,14 kilometra na godzinę, a miało to miejsce podczas wyścigu Federacji Anglii Wschodniej z East Croydon w Surrey 8 maja 1965 roku. W trakcie wydarzenia 1428 ptaków było wspieranych przez silny południowo-południowo-zachodni wiatr. Dla porównania, przeciętny gołąb w bezwietrznych warunkach osiąga około 80 kilometrów na godzinę, najszybsze osobniki rzadko mogą przyspieszyć do 96 kilometrów na godzinę.
Ostatnia ciekawostka może być najbardziej zadziwiającą. Podczas gdy niektórzy zrobiliby wiele, by gołębi się pozbyć, inni płacą za nie krocie. Najdroższym gołębiem sprzedanym na aukcji jest New Kim z Belgii, który był wówczas dwuletnim gołębiem pocztowym. Sprzedano go za 1,6 miliona euro, czyli aż 6 813 280 złotych! Licytacja odbyła się 15 listopada 2020 roku. Co ciekawe, ceną wywoławczą było zaledwie 200 euro (851,60 złotych).