Proste? Tylko z pozoru. Wielu dorosłych odchodzi od zmysłów przy tym zadaniu

Zagadki matematyczne cieszą się ostatnio ogromną popularnością, nie tylko w szkole, ale też w mediach społecznościowych. Dorośli lubią sprawdzać swoją wiedzę, dlatego chętnie mierzą się z prostymi zadaniami. Czy uda ci się rozwiązać to działanie? Sprawdź, ile pamiętasz z podstawówki.

Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów, z którym mamy do czynienia w szkole. Choć w dorosłym życiu rzadko korzystamy z delty, wzorów skróconego mnożenia czy logarytmów, to podstawowe zasady rozwiązywania zadań warto znać. Przydadzą się chociażby podczas rozliczania rachunków, zakupów w sklepie czy pomaganiu dzieciom w zadaniach domowych. Jeśli chcesz sprawdzić, ile jeszcze pamiętasz ze szkoły podstawowej, spróbuj rozwiązać to działanie.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Jak zrozumieć kolejność wykonywania działań? Zapamiętaj kilka podstawowych zasad

Choć wielu z nas nie przepadało za lekcjami matematyki, dziś zagadki obliczeniowe są bardzo popularne w mediach społecznościowych. Dorośli lubią sprawdzać, ile zapamiętali ze szkoły podstawowej, jednak niektóre zadania przyprawiają ich o zawrót głowy. Jednym z takich przykładów jest to proste działanie z czwartej klasy. Ile wynosi 10 - 4 x 0 + 3 : 3? Aby obliczyć to zadanie, trzeba sobie przypomnieć zasadę kolejności wykonywania działań. Otóż nie chodzi o to, by liczyć wszystko od lewej do prawej. Wówczas rozwiązanie będzie błędne. Według tej podstawowej zasady obliczenia należy wykonywać w tej kolejności:

  • działanie w nawiasach,
  • potęgi i pierwiastki,
  • mnożenie i dzielenie,
  • dodawanie i odejmowanie.

Szybkie rozwiązywanie zadań z matematyki. Nie zapomnij o prawidłowej kolejności

W powyższym przykładzie nie ma ani nawiasów, ani potęg i pierwiastków. Oznacza to, że zaczynamy od mnożenia oraz dzielenia. Pierwszym działaniem do obliczenia jest zatem 4 x 0. Tu warto sobie przypomnieć kolejną zasadę ze szkoły podstawowej, według której mnożenie jakiejkolwiek liczby przez 0 zawsze da 0. To oznacza, że zadanie skróci się do postaci 10 - 0 + 3 :3. Teraz należy wykonać dzielenie. 3 : 3 to oczywiście 1, więc zadanie będzie jeszcze prostsze. Ile zatem wynosi 10 - 0 + 1? Tu obliczenia są bardzo proste. Dodawanie i odejmowanie mają taką samą wagę, co oznacza, że możemy zacząć liczyć od lewej do prawej. Wychodzi na to, że prawidłową odpowiedzią do tego zadania jest oczywiście 11. Dlaczego niektórzy otrzymują inny wynik? Gdybyśmy od początku liczyli od lewej do prawej zadanie wyglądało zupełnie inaczej. Byłoby to 6 x 0 + 3 :3, następnie 0 + 3 : 3, czyli 1, a to jest oczywiście błędna odpowiedź.

Lubisz zagadki matematyczne?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.