Kwiat agawy to egzotyczna i wyjątkowa roślina. Nie każdy może ją mieć!

Kwiat agawy to niezwykła, tropikalna roślina, która radzi sobie przyzwoicie w naszych warunkach. Zdobi wiele parapetów i ogrodów. Jeśli myślisz o jej zakupie, musisz wiedzieć, jakie wymagania ma ta wyjątkowa roślina.

Kwiat agawy spotykany jest w naturalnym środowisku w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i na obszarze Ameryki Południowej. Przez lata rośliny te zostały przewiezione w zasadzie na wszystkie kontynenty, poza Antarktydą.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Kwiat agawy — podstawowe wiadomości

Agawy to wyjątkowe rośliny, które mogą być wykorzystywane w różnych przemysłach m.in.: leczniczym (farmakologia, kosmetyka, medycyna), spożywczym, w tym do produkcji alkoholu, jak również po prostu jako rośliny ozdobne. Wielość zastosowań agawy sprawił, że zyskała na popularności i spotkać ją można praktycznie wszędzie.

Agawa — uprawa nie powinna nastręczyć kłopotów

Agawa jest to jedna z pięknych roślin, która przywędrowała do nas z obszarów o zdecydowanie cieplejszym klimacie. Jednakże okazuje się, że istnieje także mrozoodporna agawa. Uprawa możliwa jest więc nie tylko w doniczkach, ale także bezpośrednio w glebie w ogrodzie, jeśli tylko posadzony będzie odpowiedni gatunek i we właściwy sposób się o niego zadba.

Agawa jest rośliną, która kocha słońce. Dlatego miejsce, w którym będzie rosła, powinno być nawet w pełnym słońcu. Oczywiście bardzo ważna jest też właściwa gleba. Najlepsza będzie ta przepuszczalna i lekka. Agawa dobrze rośnie na samym piasku, do którego dodany może być keramzyt czy kamienie. Na balkonie w donicy również musi stać w słonecznym miejscu, a ziemia powinna być w analogiczny sposób przepuszczalna.

Co ciekawe — jest to roślina, którą podlewa się tylko raz. Robi się to w momencie posadzenia. Od tego momentu ona sama będzie sobie radziła, czerpiąc wodę z gleby, powietrza i mgły. Zupełnie inaczej sytuacja ma się, jeśli chodzi o agawy trzymane w donicach. Te należy podlewać bardziej obficie latem, a mniej zimą. Agawy domowe co jakiś czas powinny też mieć robiony prysznic, który oczyści ich liście z kurzu.

Agawy spokojnie wytrzymują mrozy do ok. -15 stopni. Jeśli temperatura spadałaby poniżej tych wartości, dobrze jest zabezpieczyć roślinę agrowłókniną. Należy się też upewnić, że podłoże jest niemal całkowicie suche. Natomiast agawy doniczkowe, które rosną na tarasach czy balkonach, dobrze jest przenieść na zimę do chłodnego pomieszczenia np. garażu.

Agawa ogrodowa — odmiany, które można spotkać w ogródkach

Agawa ogrodowa jest zdecydowanie piękną rośliną. Nie jest skomplikowana w uprawie, choć wymaga konkretnych warunków. Wśród tych, które spotkać można w wielu ogrodach, wymienić można:

  • Agawa Havarda — jedna z najbardziej popularnych. Należy do mrozoodpornych. Może osiągać średnicę rozety do 70 cm. Posiada długie liście zakończone kolcem;
  • Agawa górska — bardzo duża, bo rozeta może mieć nawet 120 cm. Liście ogromne, długie, które kształtem przypominają język wieloryba;
  • Agawa z Utah — stosunkowo mała, także mrozoodporna. Liście ma długie, wąskie, wklęsłe u góry, a wypukłe u dołu. Zakończone są kolcem;
  • Agawa Schidigera — ma kulisty kształt, rośnie do wysokości ok. 30 cm, więc nie jest duża. Posiada ciekawe liście, z których wyrastają "wąsy".

Agawa doniczkowa — odmiany

Dla tych, którzy nie posiadają ogrodu, świetnym rozwiązaniem jest agawa doniczkowa. Może być uprawiana na tarasie, balkonie lub w domu. Wśród odmian wymienić można:

  • Agawa koci ogon — ma liście bez kolców;
  • Agawa amerykańska — ma liście, które na końcach się odginają;
  • Agawa stricta — wyglądem przypomina jeża;
  • Agawa Królowej Wiktorii — posiada liście, których krawędzie są białe;
  • Agawa nitkowata — jest niewielkiej wielkości, a jej liście posiadają ozdobne, odstające włókna, nitki.

Agawa — pielęgnacja rośliny

Niezależnie od tego, czy myślimy o tym, by posadzić agawę w ogrodzie, czy w donicy, wymaga ona pewnej uwagi. Agawa i pielęgnacja tej rośliny nie są jednak bardzo czasochłonne. Ważne, by zapewnić odpowiednio nasłonecznione stanowisko oraz dbać o odpowiednie nawodnienie gleby — przede wszystkim w przypadku roślin doniczkowych. Te domowe należy także co jakiś czas myć, bo ogrodowe opłukuje deszcz.

Zobacz też: Potrafi bujnie kwitnąć nawet 5 miesięcy, a rośnie błyskawicznie. Prawdziwa "królowa balkonów"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.