Sposób użycia niektórych przedmiotów zmienia się z czasem. Pojawiają się nowe rozwiązania, które ułatwiają czynności sprawiające trudność w przeszłości. Mimo to takie ślady historii często zachowują się w ubiorze, choć coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z ich użyteczności. Tak też jest z pętelką z tyłu koszuli. Zazwyczaj znajduje się ona bezpośrednio na tylnym szwie. Kurtki natomiast mogą ją mieć bezpośrednio pod kapturem. Jaki więc jest ich cel?
Pętelka na plecach koszul to świadomy projekt, który powstał w latach 60. w Stanach Zjednoczonych z myślą o uczniach w szkołach Ivy League. Dotyczyło to konkretnie męskich modeli koszul marki GANT. Szafki, z których korzystali uczniowie w trakcie treningów sportowych były na tyle małe, że nie mieściły się w nich zwykłe wieszaki. Pętelka miała zatem umożliwiać powieszenie koszuli przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni. Rozwiązanie to okazało się być na tyle skuteczne, że szybko zaczęło się rozprzestrzeniać. Przejęli je m.in. marynarze, którzy na statkach nie mieli dostępu do szaf. Z czasem pętelki trafiły do Europy, a także na koszule damskie. Korzystali z nich zarówno studenci, jak i robotnicy. Dzięki wyeliminowaniu konieczności każdorazowego składania ubrania - które wszak gniecie materiał - każdy mógł prezentować się nieco bardziej elegancko, w zasadzie bez wysiłku. To jednak nie koniec ciekawostek związanych z tym praktycznym kawałkiem materiału.
Nie od dziś wiadomo, że poprzez ubiór możemy wyrażać swoje niektóre postawy, przekonania czy przynależność do określonych grup społecznych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w ten sposób można też zakomunikować swój status związku. Co prawda, dzisiaj te sygnały najprawdopodobniej zostaną zignorowane przez większość osób, ale kiedyś wykorzystywano w tym celu właśnie pętelki na koszulach. Obecność tego elementu na męskiej koszuli była znakiem dla kobiet, że posiadacz ubrania jest wolny i zainteresowany nawiązaniem relacji romantycznej. Co więcej, kobiety czasami pociągały za pętelki, aby okazać, że dany kawaler wpadł im w oko. Co w takim razie robiły osoby posiadające już partnera?
Mężczyźni usuwali pętelkę z koszuli, by pokazać, że są zajęci, a kobiety w zamian nosiły ich szaliki
- czytamy na portalu today.com.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.