Na obrazku same ósemki, a w środku kilka pułapek. Czy poradzisz sobie z zadaniem dla czwartoklasistów?

Dorośli uwielbiają trenować swój mózg i sprawdzać, ile pamiętają ze szkoły podstawowej. Jeśli chcesz poćwiczyć umiejętność szybkiego liczenia, spróbuj znaleźć prawidłowy wynik do tego zadania. Z pozoru wydaje się proste, ale w środku ukryliśmy kilka "haczyków".

Choć szkołę podstawową mamy już dawno za sobą, zagadki matematyczne do dziś intrygują dorosłych i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w mediach społecznościowych. Wynika to z faktu, że lubimy trenować swój mózg, a gdy z łatwością dojdziemy do prawidłowej odpowiedzi, satysfakcja jest ogromna. Jeśli chcesz sprawdzić, ile pamiętasz z lekcji matematyki, spróbuj policzyć proste zadanie. Bądź czujny, bo po drodze czeka kilka pułapek.

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Jaka jest kolejność wykonywanych działań? Pamiętaj o tej zasadzie

W matematyce jest kilka ważnych zasad, bez których nie da się rozwiązać zarówno prostych, jak i tych bardziej skomplikowanych zadań. Jedną z nich jest oczywiście kolejność wykonywania działań. To właśnie dzięki niej wiemy, w jaki sposób należy obliczyć działanie, by otrzymać prawidłowy wynik. Liczenie w kolejności od lewej do prawej może nas wprowadzić w błąd i sprawić, że wynik będzie zupełnie inny. Jak zatem wygląda prawidłowa kolejność? Najpierw liczymy potęgi oraz pierwiastki, później wykonujemy mnożenie i dzielenie, a na sam koniec przechodzimy do dodawania oraz odejmowania. Należy jednak pamiętać, że jeśli w zadaniu znajduje się krótkie działanie w nawiasie, to ma ono bezwzględne pierwszeństwo przed resztą obliczeń. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności, spróbuj policzyć, ile wynosi 8 x (8+8) : 8 - 8 : 8 =? Uważaj na pułapki.

Rozwiąż zadanie matematyczne. Jak szybko sobie z nim poradzisz?

Powyższe zadanie z pozoru wydaje się bardzo proste. W rzeczywistości trzeba bardzo uważać, by trzymać się zasady kolejności wykonywania działań. Tylko dzięki niej dojdziemy do prawidłowego wyniku. Na początek policzmy zatem to, co znajduje się w nawiasie. 8 + 8 to oczywiście 16, więc podstawmy teraz tę liczbę do zadania. Ile teraz wynosi 8 x 16 : 8 - 8 : 8. Zgodnie z ustaloną kolejnością mnożenie i dzielenie ma pierwszeństwo przed odejmowaniem, zatem zacznijmy od tych działań. 8 x 16 to 128, następnie dzielimy tę liczbę przez 8, co znów daje 16. Po podstawieniu zadanie skraca się do postaci 16 - 8 : 8. Choć odejmowanie mamy tu pierwsze, nie zapominamy o przedstawionej wcześniej zasadzie, a zgodnie z nią pierwszeństwo ma dzielenie. 8 : 8 + 1, zatem na koniec wystarczy policzyć, ile wynosi 16 - 1. Jest to oczywiście 15 i właśnie taka jest poprawna odpowiedź do tego zadania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.