Wąż Eskulapa uznawany jest za jednego z największych węży zamieszkujących Europę - w Polsce nie ma sobie równych. Długość jego ciała może przekraczać 1,5 metra, a niektóre okazy mają aż 1,8 metra długości. Co ciekawe, w Australii natknięto się niegdyś na węża, który mierzył sporo ponad 2 metry, co oznacza, że prawdopodobnie mogą być większe, niż ktokolwiek zakładał. Choć ich rozmiary robią wrażenie i z pewnością mogą wprawić niejedną osobę w osłupienie, to, czy są równie groźne? Pewno jest jedne, są mistrzami podduszania.
W Polsce wąż Eskulapa objęty jest ścisłą ochroną i posiada status gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem oraz gatunku zagrożonego. Choć o jego obecności w naszym kraju mówi się niewiele, można spotkać go zarówno w Bieszczadach, jak i w okolicach Gór Sanocko-Turczańskich. Jak go rozpoznać? Otóż jest wyjątkowo smukły, a jego ciało pokrywają gładkie, pozbawione wręgowania łuski. Charakterystyczną cechą tego węża jest brązowy lub oliwkowy grzbiet, a niekiedy nawet w delikatnie wiśniowym odcieniu.
U osobników dorosłych często widoczne jest białe cętkowanie, które związane jest z występowaniem na ich ciele łusek z białymi brzegami. Natomiast z tyłu głowy znajdują się żółte przejaśnienia, które wraz z wiekiem stają się mniej kontrastowe. (...) Strona brzuszna ciała zarówno osobników młodych jak i dorosłych jest jednolicie kremowo-żółto ubarwiona
- opisuje gada Instytut Ochrony Przyrody PAN.
Wąż Eskulapa należy do rodziny połozowatych Colubridae, czyli zaskrońca zwyczajnego, a młode osobniki dość często mylone są właśnie z tym gatunkiem. Najczęściej można go spotkać w pobliżu rzek i na skraju lasu, ponieważ upodobał sobie wilgotne, lecz dobrze nasłonecznione miejsca. W menu gada znajdują się niewielkie zwierzęta, takie jak myszy, pisklęta oraz jaszczurki. W ataku nie pomagają mu gigantyczne zęby czy silny jad, lecz zupełnie inna umiejętność. Otóż ten gatunek węża zabija swoją ofiarę poprzez uduszenie jej własnym ciałem, a następnie połyka ją w całości. W Polsce taka forma polowania jest niespotykana wśród dzikich zwierząt, a Eskulapa stanowi wyjątek. Choć brzmi to przerażająco, warto pamiętać, że gad nie jest groźny dla ludzi. Kiedy tylko znajdzie się w pobliżu człowieka, z pewnością szybko się spłoszy i ucieknie. Co więcej, ten wąż nie wydaje żadnych dźwięków, więc nie uraczy nas nawet złowrogim syczeniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.