Nadeszły ciepłe dni, a wraz z nimi większa ochota na spędzanie czasu na łonie natury. Wybierając się do lasu, z pewnością każdy z nas napotkał dwa białe pasy oddzielone kolorami, najczęściej znajdujące się na drzewach. Zwykło się mówić, że te oznaczenia, w zależności od zastosowanego koloru, mają za zadanie informować o trudności wybranego szlaku. Okazuje się, że wielu z nas żyło w błędzie. Kolorystyka oznaczeń ma na celu zupełnie coś innego i wcale nie musimy bać się trasy, na której czele stoi czarny kolor.
Na terenie polski wytyczono ponad 63 000 km szlaków. Zajęło się tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W ich skład wchodzą trasy piesze, rowerowe, konne, narciarskie oraz wodne. Najczęściej przemierzanymi są te pokonywane pieszo. Planując wyprawę, bierzemy pod uwagę możliwość dotarcia do punktu rozpoczęcia marszu, atrakcyjność krajobrazu oraz poziom trudności. Aby ocenić ten ostatni, turyści przywykli do opierania swojej opinii o kolorystykę oznaczeń, które można dostrzec w lesie. Zalecenia PTTK wskazują na konieczność umieszczania ich w odległości maksymalnie 200 m. Pojawił się jednak pewny zgrzyt. Kolorystyka została mylnie odbierana przez większość osób. Za poszczególnymi barwami nie kryje się poziom trudności trasy, lecz zupełnie coś innego. Poznaj poszczególne znaczenie symboli:
Po zapoznaniu się z poszczególnymi oznaczeniami czas na górską wyprawę. Sprawdź, w jakie tereny Polski najlepiej się wybrać.
Najpopularniejszymi szlakami na terenie polski są:
Jeśli jednak jesteś amatorem górskich wycieczek i szukasz lekkich tras, większego problemu nie powinna stanowić wyprawa na Połoninę Wetlińską, która rozpoczyna się w Przełęczy Wyżnej. Będąc w Pieninach, można skierować się na Sokolicę, do której trasa wyznaczona jest w Krościenku. Do lżejszych szlaków należy również podejście ze Świętej Katarzyny na Łysicę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.