Co oznaczają kolory szlaków? Nawet najbardziej zagorzali zdobywcy gór mogą być zaskoczeni

Legenda głosi, że poszczególne kolory oznaczonych szlaków górskich świadczą o poziomie ich trudności. Jak dobrze wiemy, każda historia opowiadana z pokolenia na pokolenie zawiera w sobie ziarnko prawdy, ale czy na pewno? Po drodze zawsze może wkraść się jakiś błąd. Oznaczenia ścieżek w górach mają inne znaczenie.

Nadeszły ciepłe dni, a wraz z nimi większa ochota na spędzanie czasu na łonie natury. Wybierając się do lasu, z pewnością każdy z nas napotkał dwa białe pasy oddzielone kolorami, najczęściej znajdujące się na drzewach. Zwykło się mówić, że te oznaczenia, w zależności od zastosowanego koloru, mają za zadanie informować o trudności wybranego szlaku. Okazuje się, że wielu z nas żyło w błędzie. Kolorystyka oznaczeń ma na celu zupełnie coś innego i wcale nie musimy bać się trasy, na której czele stoi czarny kolor.

Zobacz wideo Anita Sowińska: Trzeba się przyjrzeć mniejszym regionom, które są bardzo cenne przyrodniczo

Szlaki górskie - kolory. Jaka informacja kryje się za poszczególnymi barwami?

Na terenie polski wytyczono ponad 63 000 km szlaków. Zajęło się tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W ich skład wchodzą trasy piesze, rowerowe, konne, narciarskie oraz wodne. Najczęściej przemierzanymi są te pokonywane pieszo. Planując wyprawę, bierzemy pod uwagę możliwość dotarcia do punktu rozpoczęcia marszu, atrakcyjność krajobrazu oraz poziom trudności. Aby ocenić ten ostatni, turyści przywykli do opierania swojej opinii o kolorystykę oznaczeń, które można dostrzec w lesie. Zalecenia PTTK wskazują na konieczność umieszczania ich w odległości maksymalnie 200 m. Pojawił się jednak pewny zgrzyt. Kolorystyka została mylnie odbierana przez większość osób. Za poszczególnymi barwami nie kryje się poziom trudności trasy, lecz zupełnie coś innego. Poznaj poszczególne znaczenie symboli:

  • Żółty - oznacza krótki szlak łącznikowy
  • Zielony - jest to trasa widokowa, lub odcinek, który prowadzi do charakterystycznych punktów na szlaku. Dzięki niemu poznanie okolicy przebiegnie pomyślnie
  • Niebieski - drugi najważniejszy szlak w danej okolicy, który bardzo często jest długi
  • Czerwony - jest to główny szlak w danym paśmie górskim, który zawiera wiele atrakcyjnych krajobrazów. Trasa Beskidzka oraz Sudecka jest nim oznaczona. Musimy liczyć się, że spotkamy na niej sporą liczbę osób.
  • Czarny - nie tak straszny, jak mawiają. Oznacza trasy łączące oraz te z najkrótszym dojściem do danego punktu.

Po zapoznaniu się z poszczególnymi oznaczeniami czas na górską wyprawę. Sprawdź, w jakie tereny Polski najlepiej się wybrać.

Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Te miejsca warto odwiedzić

Najpopularniejszymi szlakami na terenie polski są:

  • Beskid Śląski - od Szczyrku na Skrzyczne
  • Beskid Żywiecki - z Przełęczy Krowiarki w kierunku Babiej Góry
  • Góry Stołowe - z Karłowa na Szczeliniec Wielki
  • Góry Świętokrzyskie - z Nowej Słupi prowadzące przez Święty Krzyż, Łysicę, Łysą Górę do Świętej Katarzyny
  • Małe Pieniny - prowadzące ze Szczawnicy na Palenicę do Jaworek
  • Pieniny - również zaczynające się w Szczawnicy, przez Sokolicę i Trzy Korony do Sromowiec
  • Bieszczady - z Ustrzyk Górnych w kierunku Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż do Wetliny
  • Karkonosze - od Karpacza do Śnieżki
  • Tatry Zachodnie - Czerwony Wierchów
  • Tatry Wysokie - z Kuźnic do Morskiego Oka

Jeśli jednak jesteś amatorem górskich wycieczek i szukasz lekkich tras, większego problemu nie powinna stanowić wyprawa na Połoninę Wetlińską, która rozpoczyna się w Przełęczy Wyżnej. Będąc w Pieninach, można skierować się na Sokolicę, do której trasa wyznaczona jest w Krościenku. Do lżejszych szlaków należy również podejście ze Świętej Katarzyny na Łysicę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: