Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, obecnie w Polsce jest 1013 miast, z czego 34 miejscowości zyskały prawa miejskie 1 stycznia 2024 roku. Już od dłuższego czasu miast w naszym kraju przybywa co roku, a niektóre z nich swój status odzyskują po wielu latach. Tak też było w przypadku aktualnego najmniejszego miasta Polski.
Niegdyś miasto musiało mieć co najmniej 2000 mieszkańców, aby móc uzyskać prawa miejskie jednak wymóg ten jest czasami ignorowany. Potwierdza to najmniejsze miasto w Polsce, czyli Opatowiec położony w województwie świętokrzyskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 1 stycznia 2022 roku mieszkało tu zaledwie 313 osób. Opatowiec zyskał status miasta w 2019 roku z inicjatywy rady gminy, co było motywowane wcześniejszą utratą praw miejskich w wyniku represji carskich. Jeśli postanowimy odwiedzić te strony, to warto zobaczyć tu podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, dwie barokowe figury z XVIII wieku na przykościelnym cmentarzu, a także wieżę z zegarem i hejnałem na rynku. Czas umilą nam też na pewno wędrówki szlakiem turystycznym. Przy okazji również możemy odwiedzić inną pobliską miejscowość, Wiślicę.
Wiślica zasługuje na wzmiankę w tym miejscu, ponieważ to właśnie do niej należał tytuł najmniejszego miasta Polski przed 2019 rokiem. Miała go jednak tylko przez rok. Wiślica pierwotnie prawa miejskie uzyskała w 1326 roku, a utraciła je w 1870 roku. Status miasta odzyskała dopiero 1 stycznia 2018 roku, a zamieszkiwały ją wówczas 503 osoby. Według danych z 2022 roku populacja ta zmniejszyła się do 477 mieszkańców. Warto wspomnieć, że wizyta w Wiślicy to okazja do zobaczenia jednego z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, którym jest posadzka wiślicka. Jak jednak kwestia najmniejszych miast ma się wtedy, gdy uwzględnimy powierzchnię?
Jak podaje "Głos Wielkopolski", najmniejszym miastem w Polsce pod względem powierzchni jest Stawiszyn w województwie wielkopolskim. Miejscowość ta ma zaledwie 0,99 kilometra kwadratowego powierzchni, a według 31 grudnia 2019 zamieszkiwało ją 1494 mieszkańców. Stawiszyn prawa miejskie po raz pierwszy zyskał w 1291 roku. Stracił je w 1870 roku i zmieniło się to dopiero w 1919 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.