To najmniejsze miasta w Polsce. Prawa miejskie udało im się odzyskać po wielu latach

Najmniejsze miasto Polski nie ma wielu mieszkańców, ale to wcale nie oznacza, że nie jest godne uwagi. Co więcej, warto przy tej okazji poruszyć kwestię nadawania praw miejskich w Polsce. Zdradzamy, które miasto w Polsce jest najmniejsze pod względem powierzchni i ile osób tam mieszka.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, obecnie w Polsce jest 1013 miast, z czego 34 miejscowości zyskały prawa miejskie 1 stycznia 2024 roku. Już od dłuższego czasu miast w naszym kraju przybywa co roku, a niektóre z nich swój status odzyskują po wielu latach. Tak też było w przypadku aktualnego najmniejszego miasta Polski.

Zobacz wideo Piotr Szukalski: Tylko gminy blisko dużych miast notują wzrost populacji

Najmniejsze miasta w Polsce pod względem ludności. Te miejscowości są sąsiadami

Niegdyś miasto musiało mieć co najmniej 2000 mieszkańców, aby móc uzyskać prawa miejskie jednak wymóg ten jest czasami ignorowany. Potwierdza to najmniejsze miasto w Polsce, czyli Opatowiec położony w województwie świętokrzyskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 1 stycznia 2022 roku mieszkało tu zaledwie 313 osób. Opatowiec zyskał status miasta w 2019 roku z inicjatywy rady gminy, co było motywowane wcześniejszą utratą praw miejskich w wyniku represji carskich. Jeśli postanowimy odwiedzić te strony, to warto zobaczyć tu podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, dwie barokowe figury z XVIII wieku na przykościelnym cmentarzu, a także wieżę z zegarem i hejnałem na rynku. Czas umilą nam też na pewno wędrówki szlakiem turystycznym. Przy okazji również możemy odwiedzić inną pobliską miejscowość, Wiślicę.

Wiślica zasługuje na wzmiankę w tym miejscu, ponieważ to właśnie do niej należał tytuł najmniejszego miasta Polski przed 2019 rokiem. Miała go jednak tylko przez rok. Wiślica pierwotnie prawa miejskie uzyskała w 1326 roku, a utraciła je w 1870 roku. Status miasta odzyskała dopiero 1 stycznia 2018 roku, a zamieszkiwały ją wówczas 503 osoby. Według danych z 2022 roku populacja ta zmniejszyła się do 477 mieszkańców. Warto wspomnieć, że wizyta w Wiślicy to okazja do zobaczenia jednego z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, którym jest posadzka wiślicka. Jak jednak kwestia najmniejszych miast ma się wtedy, gdy uwzględnimy powierzchnię?

Najmniejsze miasto w Polsce pod względem powierzchni. Ta wartość może zaskakiwać

Jak podaje "Głos Wielkopolski", najmniejszym miastem w Polsce pod względem powierzchni jest Stawiszyn w województwie wielkopolskim. Miejscowość ta ma zaledwie 0,99 kilometra kwadratowego powierzchni, a według  31 grudnia 2019 zamieszkiwało ją 1494 mieszkańców. Stawiszyn prawa miejskie po raz pierwszy zyskał w 1291 roku. Stracił je w 1870 roku i zmieniło się to dopiero w 1919 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: