To miasto powstało 5 tysięcy lat przed naszą erą. Dziś nadal mieszkają w nim ludzie

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najstarsze miasto na świecie? Taka lokalizacja jest nie lada gratką dla wielbicieli historii. Niestety odwiedzenie tego miejsca wiąże się aktualnie z ryzykiem. Choć od lat jest stale zamieszkane przez ludzkość, to na ten moment nie jest tam bezpiecznie.

Niektóre z miast w Polsce mogą pochwalić się długim stażem istnienia, lecz nadal chowają się w tyle wśród światowych rekordzistów. Które miasto jest więc tym najstarszym na świecie? Jaka miejscowość przetrwała próbę czasu i dziś jest prawdziwym fenomenem wśród historyków? Choć jest piękne i pełne interesujących punktów, to nie roi się w nim od turystów, a jego historia sięga 5 tys. lat p.n.e.

Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys Wybierz serwis

Najstarsze miasto na świecie. Miejscowość nadal jest zamieszkiwana

Miasta powstawały na całym świecie już lata temu i od zawsze charakteryzowały się gęstą zabudową. Najstarsza miejscowość tego typu to według badaczy i historyków Damaszek na Bliskim Wschodzie. Stolica Syrii ma powierzchnię 105 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją zgodnie z danymi z 2019 roku około 2 079 000 mieszkańców. Damaszek zlokalizowany jest nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban. Miejscowość nieprzerwanie od około 3000 roku p.n.e. jest zamieszkana, więc to bez wątpienia metropolia z niebywałą historią. Co ciekawe, pierwsze zapisy o mieście, pochodzą z inskrypcji egipskich, które datuje się na 1500 rok p.n.e. 

Damaszek ma wiele do zaoferowania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak podróży w te rejony

Choć Damaszek ma naprawdę wiele ciekawych lokalizacji wartych odwiedzenia, podróż do tego miasta nie jest na ten moment najlepszym pomysłem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie wyjazdy do Syrii, a w szczególności do tak ważnej miejscowości jak stolica tego kraju. Niestety, ale od lat na tym terenie panuje konflikt zbrojny. 

Ze względu na trwający konflikt zbrojny i całkowitą destabilizację sytuacji bezpieczeństwa, a także odnotowywane w przeszłości przypadki aresztowań obywateli polskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Syrii. Obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić

- czytamy na stronie gov.pl. Jeśli jednak kiedykolwiek będzie możliwość odwiedzenia tego miasta, bez wątpienia punktami wartymi odwiedzenia, które dobrze mieć na liście będą:

  • Meczet Umajjadów
  • Pałac Azima
  • Mauzoleum Saladyna.

Dodatkowo region obfituje w wiele pięknych krajobrazów, więc warto pospacerować po obrzeżach miasta i popodziwiać niepowtarzalne widoki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy chciałbyś/łabyś odwiedzić kiedyś Damaszek?
Więcej o:
Copyright © Agora SA