Największego szczupaka w Polsce złowiono w 1970 roku. Chcesz pobić rekord? Teraz będzie to możliwe

W jakim miesiącu najlepiej bierze szczupak? Złowienie tej ryby nie jest proste, dlatego wędkarze nieustannie śledzą kalendarz brań. Dzięki niemu będziesz w stanie określić swoje szanse na udany połów. Sprawdź prognozy na czerwiec i spróbuj pobić rekord sprzed lat.

Wielu wędkarzy marzy o tym, by złowić dorodnego szczupaka. Ryba ta osiąga spore rozmiary i jest bardzo szybka, przez co trudno utrzymać ją na wędce przez długi czas. Niektórym udało się jednak złapać okaz o imponujących rozmiarach. Jak osiągnąć taki sukces? Trzeba wybrać odpowiedni moment. Z uwagi na tarło, okres ochronny szczupaka trwa od początku roku do końca kwietnia. Choć przez cztery miesiące obowiązuje absolutny zakaz łowienia tych ryb, to zaraz po nim można złapać taką sztukę z zaskakującą łatwością. Kiedy jest na to najwyższa szansa?

Zobacz wideo Zabójczy pocałunek ryby. Wędkarz niemal przypłacił go śmiercią

Gdzie szukać szczupaka w czerwcu? W tej okolicy prawie padł rekord

Przypomnijmy, że jeden z największych szczupaków w historii polskiego wędkarstwa został złapany w listopadzie ubiegłego roku. Dwóch wędkarzy, Rafał Strzymski i Marcin Pruchniewski, łowili 12 listopada w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego w województwie warmińsko-mazurskim, gdy nagle poczuli ostre szarpnięcie wędki. 

Ryba połknęła przynętę, tzw. gumkę. To syntetyczna przynęta przypominająca rybkę. Było zacięcie i długi hol. Wiedziałem, że to wielka ryba, ale nie spodziewałem się, że aż tak wielka

- relacjonował później Rafał Strzymski w rozmowie z "Super Expressem". Szczupak był na tyle spory, że pojawiła się nadziej na pobicie rekordu ustanowionego w 1970 roku. Wówczas złowiono rybę o długości 130 centymetrów i od tamtej poru nikomu nie udało się osiągnąć większego sukcesu. Po dokładnym zmierzeniu ryby z Nowego Miasta Lubawskiego okazało się, że tym razem też nie pobito rekordu. Szczupak mierzył dokładnie 130 centymetrów, czyli był równy temu sprzed lat.

Czy szczupak bierze w ciepłe dni? Kalendarz brań na czerwiec 2024

Do teraz nie udało się nikomu pobić oficjalnego rekordu z 1970 roku, jednak wielu wędkarzy ma jeszcze na to nadzieję. Choć mężczyźni z Nowego Miasta Lubawskiego łowili w listopadzie, nie oznacza to, że wiosną i latem nie można złapać równie dorodnej ryby. Szanse zwiększa dokładne śledzenie kalendarza brań. Uwzględnia on bowiem takie aspekty jak m.in. pogoda i przejrzystość wody, dzięki czemu można lepiej określić, gdzie będą znajdować się ryby. Z aktualnego kalendarza wynika, że jeszcze w maju czeka nas udany połów. W czwartek 30 maja określono warunki jako "dobre", natomiast następnego dnia będą już "znakomite." W czerwcu kalendarz brań szczupaka prezentuje się następująco:

  • warunki znakomite: 1, 6, 12, 15, 17, 24 czerwca;
  • dobre: 3, 11, 13, 14, 16, 20, 21, 23 czerwca;
  • średnie: 4, 8, 10, 18, 26, 30 czerwca; 
  • słabe: 2, 5, 7, 19, 27 czerwca;
  • fatalne: 9, 22, 25, 28, 29 czerwca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Udało ci się złowić szczupaka?
Więcej o:
Copyright © Agora SA