Gdzie postawić miskę dla kota? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niejednego miłośnika futrzaków

Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim duży obowiązek. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tak istotnych kwestii jak chociażby znaczenie miejsca, w którym zlokalizowana jest miska. Zobacz, gdzie powinna stać woda dla kota.

Koty to jedne z bardziej lubianych i cenionych zwierząt domowych wśród ludzi. Właściciele czworonogów są w stanie zrobić dla nich naprawdę dużo, ze względu na przywiązanie i sympatię. Obecnie znajdujemy się w sezonie letnim i nie tylko my, ale i nasze zwierzęta powinny być dobrze nawodnione. Zobacz, w jakich miejscach powinna znajdować się miska z wodą, aby twój futrzak z przyjemnością i bezstresowo mógł z niej korzystać.

Zobacz wideo Grażyna Szapołowska walczy o to, by wchodzić wszędzie ze zwierzętami. Mówi, że psy są tam często grzeczniejsze i czystsze

Gdzie powinna stać miska z wodą dla kota? Jej lokalizacja może mieć fundamentalne znaczenie w kwestiach zdrowotnych czworonoga

Koty z natury są drapieżnikami, jednak w wyniku ewolucji i przystosowania do przestrzeni domowej nabyły dodatkowych cech, którymi się kierują. Futrzaki słyną ze swojej marudności. W przeciwieństwie do psów nie będą spędzały czasu z człowiekiem, jeśli nie uznają, że w danej chwili tego potrzebują. Cenią sobie prywatność i porządek, w każdej sferze swojego kociego życia. Jeśli zauważyłeś, że twój pupil rzadko spożywa wodę, najprawdopodobniej problem tkwi w lokalizacji miski. Kiedy pojemnik znajduje się w miejscu, gdzie przebywa wiele osób i jest ciągły gwar, zwierzę będzie negatywnie odbierało to położenie i w krytycznych sytuacjach nawadniało się w stresie, w wyniku czego mogą wystąpić problemy zdrowotne. Kolejnym fatalnym pomysłem zlokalizowania wody jest sąsiedztwo kuwety. Nie tylko nam, ale i kotom to miejsce kojarzy się z brudem. Bakterie znajdujące się w żwirku bez najmniejszego problemu mogą przedostać się do napoju, którego futrzak definitywnie nie będzie chciał próbować. Tak działa ich instynkt, który każe wystrzegać się wszystkiego, co zanieczyszczone. W tej kwestii negatywny wpływ może mieć także plastik, z którego często są wykonane pojemniki. Tworzywo jest przyjaznym środowiskiem dla bakterii. Warto zatem zainwestować w szklaną lub wykonaną ze stali nierdzewnej miskę, i ustawić ją w miejscu, do którego koty nie będą miały żadnych zastrzeżeń. Oto przykładowe propozycje.

Gdzie stawiać wodę dla kota? Zadbaj o właściwe nawodnienie swojego futrzaka

Koty potrzebują mieć poczucie kontroli, dlatego najodpowiedniejsze będzie umieszczenie wodopoju na podwyższeniu lub przy drapaku - gdzie czują się najlepiej. Musimy mieć również na uwadze fakt, że intensywne zapachy są dla czworonogów nieprzyjazne, dlatego unikajmy ustawiania pojemnika z wodą obok miski z jedzeniem. Choć wydaje nam się być to logicznym ułożeniem, dla kotów jest ono dość problematyczne. Wynika to ze środowiska naturalnego. Wodopoje zazwyczaj były oddalone od miejsca spożywania posiłku, którym przeważnie była padlina. Jeśli resztki jedzenia wpadną do wody, możemy mieć pewność, że kot już do niej nie zaglądnie. Okazuje się, że sposób jej podawania również ma duże znaczenie.

Fontanna dla kota - czy to dobry pomysł? Zobacz, jak najlepiej podać wodę zwierzęciu

W dużej mierze koty są zwierzętami domowymi, dlatego nie można dziwić się ich naturalnym nawykom. Jednym z nich jest spożywanie płynącej wody. Niektórzy zauważyli u swoich futrzaków tendencję do picia wody z kranu, co wbrew pozorom nie jest czymś nienormalnym. W odpowiedzi na naturalne zapotrzebowania na rynku pojawiły się wodopoje w formie fontann, z których czworonogi z chęcią piją. Wpływ na to ma nieustanna cyrkulacja wody, dzięki której napój jest świeży i pozbawiony zanieczyszczeń. Ważne jest zatem, aby obserwować swojego pupila i dostosowywać rozwiązania do jego indywidualnych potrzeb.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wolisz psy czy koty?
Więcej o:
Copyright © Agora SA