Nazwy tych miejscowości to językowe łamańce. Nawet Polacy mają problem, żeby je przeczytać

Choć Polska nie może poszczycić się tak długimi nazwami miejscowości, jak Walia, to wciąż mamy powody do dumy. W tym województwie wsie i miasteczka mają naprawdę skomplikowane nazwy. Zobacz, czy potrafisz prawidłowo je wymówić i gdzie w naszym kraju znajduje się rekordzista.

Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce składają się nawet z kilkudziesięciu liter. Choć większość z nas zapewne zna zabawne tytuły wsi i miasteczek, to mało kto wie, w jakim województwie jest najwięcej długich nazw. Okazuje się, że jeśli chodzi o rekordzistę jednoczłonowego, jest to Podlasie. Wieloczłonowa nazwa, składająca się z ponad 40 znaków leży z kolei na Podkarpaciu. Zobacz, czy je znasz.

Zobacz wideo Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Mariusz Kamiński zapowiada zmiany w pasie przygranicznym

Dziwne nazwy miejscowości: Jakie są najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce?

Większość z nas z pewnością choć raz śmiała się z takich polskich nazw, jak Królik Polski, Złe Mięso, czy Jęczydół. Okazuje się, że w kraju mamy nie tylko dziwne i zabawne tytuły wsi i miasteczek, ale również wyjątkowo długie. W województwie podlaskim znajdziemy najwięcej  miejscowości o wyjątkowo obszernej ilości znaków. Już sama Siemieniakowszczyzna, której nazwa ma aż 20 liter, sprawia, że chwilę zastanawiamy się, zanim przeczytamy ją na głos. Co ciekawe, jest to najdłuższa jednoczłonowa nazwa miejscowości w całej Polsce. Jeśli chodzi o wiejskie klimaty, tutaj również rekordzistą jest Podlasie. Nazwa wsi o największej liczbie znaków w naszym kraju to Mieleszkowce Zalesiańskie. Podobnie jest, jeśli przyjrzymy się innym nazwom w tym województwie. Bez dwóch zdań większość z nich jest naprawdę skomplikowana. Zwycięzca jednak może być tylko jeden.

Na Podlasiu są naprawdę śmieszne nazwy miejscowości. Ta ma najwięcej znaków w całej Polsce

Wśród najdłuższych nazw miejscowości na Podlasiu znajdziemy nie tylko słynną Siemieniakowszczyznę i Mieleszkowce Zalesiańskie, ale również Grzymały Szczepankowskie, Mieleszkowce Pawłowickie, Moczydły-Stanisławowięta oraz Nowe Szepietowo Podleśne. Brzmią śmiesznie? Być może właśnie nad wyraz poważnie i dostojnie? Jedno jest pewne, każda z nich przekracza liczbę 23 znaków, co jest naprawdę zaskakującym wynikiem. Przeglądając dalej mapę województwa podlaskiego, możemy natrafić również na: Wojny-Szuby Włościańskie, Kowalewszczyznę-Folwark, Konopki-Jałbrzyków Stok, Osipy-Wydziory Pierwsze, czy Krzeczkowo-Stare Bieńki. Uwagę zwraca na siebie również dosyć dosłowna, a zarazem zabawna nazwa — Stara Łomża przy Szosie. Choć mogłoby się wydawać, że najdłuższa nazwa miejscowości w całej Polsce również przypadnie Podlasiu, to tak nie jest. Rekordzista znajduje się bowiem w województwie podkarpackim i został zatwierdzony przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej. To bezsprzeczna wygrana. Miejscowość składa się bowiem z aż 38 liter, a włączając w to odstępy z 43 znaków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Zaciekawiły Cię najdłuższe nazwy polskich miejscowości?
Więcej o:
Copyright © Agora SA