Piękna warszawska kamienica odzyska dawny blask. Ozdobią ja wyjątkowe dekoracje

W ubiegłym roku rozpoczęto remont zabytkowej kamienicy Anny Koźmińskiej przy ulicy Żelaznej 64. Choć część planów została już zrealizowana, to przed robotnikami nadal jest sporo pracy. Mamy jednak dobrą wiadomość - ogłoszono planowaną datę zakończenia renowacji.

Kamienica Anny Koźmińskiej przy ulicy Żelaznej 64 w Warszawie ma bogatą i wieloletnią historię. Budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku, a ostatecznie zakończono ją w 1912 roku. Autorem projektu był Józef Napoleon Czerwiński, jeden z czołowych warszawskich architektów. Według planów budynek miał być bogaty w ozdobne gzymsy, balustrady, okrągłe zwieńczenia dachu i inne, piękne zdobienia. W okresie międzywojennym na parterze funkcjonowało kino "Crystal", które zmieniło później nazwę na "Acron", jednak po wybuchu II wojny światowej budynek uległ poważnym zniszczeniom. Znajdował się bowiem na skraju getta, a także w samym centrum walk Powstania Warszawskiego. Choć po wojnie kamienica zyskała na popularności za sprawą powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda, przez wiele lat nie prezentowała się najlepiej.

Zobacz wideo Paweł Lachman: Obowiązek remontu budynku przy termomodernizacji? To będzie raczej obowiązek wsparcia go przez państwo

Żelazna 64 Warszawa. Zakończono kolejne etapy remontu kamienicy

Remont zabytkowej kamienicy rozpoczęto pod koniec 2023 roku. Odnowiono wówczas elewację od strony podwórka poprzez boniowanie, czyli opracowanie kamienia, oraz gzyms wieńczący. Następnie robotę przeniesiono na fasady. W maju tego roku oczyszczono elewację z odspojonych tynków, usunięto efekty nieudanych napraw i pozostałości po wspornikach balkonowych. Później nałożono nowy tynk.

Ciekawostką jest, że brakujące ozdobne fragmenty dekoracji fasady są odtwarzane na poddaszu kamienicy. Jako wzór służą zachowane, oryginalne elementy i archiwalne fotografie głównie gzymsów i ozdobnych guzów. Detal wykonywany jest tradycyjną metodą w tynku na metalowej konstrukcji

- czytamy na stronie um.warszawa.pl. Aktualnie gotowe części są umieszczane w wyznaczonych fragmentach budynku.

W jakim stylu jest kamienica? Robotnicy starają się zachować oryginalne zdobienia

To jeszcze nie koniec remontu. Według planów ma się on zakończyć późną jesienią 2025 roku. Aktualnie robotnicy montują gzymsy między parterem a pierwszym piętrem oraz między pierwszym a drugim piętrem. Tak jak przed laty, używają do tego kleju i starają się odtworzyć oryginalne umiejscowienie ozdób. 

Dodatkowo przytwierdzane są one do ściany przy pomocy stalowych prętów. Montowane są także nowe wsporniki, które umożliwią odtworzenie balkonów.

- czytamy na stronie miasta. Remont kamienicy prowadzi ZGN Wola pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Podoba ci się kamienica przy Żelaznej 64?
Więcej o:
Copyright © Agora SA