Fluor: zdrowy czy nie? Dla zębów jest niezastąpiony

Fluor od dawna budzi kontrowersje. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego pasty do zębów. Inni za nic nie użyją produktu z nim w składzie. Jak jest naprawdę? Czy fluor jest bezpieczny?

Higiena jamy ustnej jest jedną z podstawowych form dbania o dobrostan organizmu. Zdrowe zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale też brak bakterii, które szkodzą i osłabiają nasze zdrowie. Niezbędne jest więc mycie zębów. Pytanie tylko, czy fluor rzeczywiście jest do tego potrzebny?

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Fluor — czy jest tylko szkodliwy?

Fluor ma pozytywne właściwości. To dzięki niemu następuje prawidłowy rozwój np. zębów. Kluczową sprawą jest tutaj to, by stosowany był w odpowiednich dawkach. Jeśli bowiem pojawia się w nadmiarze, rzeczywiście może być szkodliwy. Wówczas może mieć toksyczny wpływ na organizm i prowadzić do m.in. uszkodzenia szkliwa zębów. Jest to tzw. fluoroza, która może tak samo rozwinąć się w odniesieniu do kości. Wtedy, zamiast wzmacniać kości i zęby, osłabia je. Warto też pamiętać, że fluor znajduje się nie tylko w paście do zębów, ale obecny jest ogólnie w środowisku. Jest więc w wodzie, ale też rybach morskich, a nawet w niewielkich ilościach obecny jest w warzywach.

Fluor — pierwiastek

Z chemicznego punktu widzenia fluor to pierwiastek. Jest to niemetal i występuje w postaci dwuatomowej. Może tworzyć także związki wybuchowe. Gdy połączy się z wodorem, powstaje fluorowodór. Ostatecznie jego ekstrakcji przez elektrolizę dokonał Henri Moissan w 1886 r. Dzięki temu dokonaniu otrzymał w 1906 r. nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Czy fluor jest szkodliwy?

Jak już wspomniano, przede wszystkim wówczas, gdy pojawia się w nadmiarze, może być toksyczny dla organizmu. Informacja ta jednak urosła do roli mitu. Można z powodzeniem znaleźć wiele informacji, które demonizują wykorzystanie fluoru i rekomendują zastąpienie go np. ziołowymi mieszankami. Tymczasem brak jest jakichkolwiek badań, które wskazywałyby, że używanie pasty do zębów z fluorem prowadzi do poważnych, zdrowotnych konsekwencji. Czy fluor jest szkodliwy? Należy z całą stanowczością powtórzyć, że jeśli jest w bezpiecznych dawkach, to nie. Na pewno zatem warto opierać się na badaniach, a nie tylko na teoriach spiskowych, które nie mają żadnego potwierdzenia w wynikach badań laboratoryjnych.

Fluor do zębów — skąd wiedzieć, że doszło do jego przedawkowania?

Jak w każdym przypadku, tak i tu będą miały miejsce specyficzne dolegliwości. Nie ma więc możliwości, by zażywanie fluoru w nadmiarze nie stało się odczuwalne. Fluor do zębów zawarty jest przecież w paście nawet dla małych dzieci, które przez wszystkich producentów brane są pod szczególną ochronę. Dla własnego spokoju warto jednak wiedzieć, jakie są objawy, gdy zażyje się za dużo fluoru. Będą to m.in.:

  • bóle w mięśniach i kościach,
  • może dojść do uszkodzenia nerek,
  • może pojawić się kaszel,
  • będzie widoczny stan zapalny dziąseł,
  • dojdzie do uszkodzenia szkliwa,
  • pojawi się ogólne osłabienie i senność.

Nadmiar fluoru i objawy — co robić?

Gdyby jednak zdarzyło się, że wystąpi fluoroza, czyli nadmiar fluoru i zaobserwujemy u siebie ww. objawy, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Najlepiej internisty lub stomatologa — w zależności od możliwości. Przy prawidłowym korzystaniu z produktów zawierających fluor, taka potrzeba jednak nie powinna wystąpić.

Co powoduje niedobór fluoru?

Niedobór tego pierwiastka w organizmie może wystąpić, jeśli za wszelką cenę będziemy starali się go unikać. Niedobór fluoru również nie jest dobry. Nie można bowiem zaprzeczyć, że ma on też pozytywny wpływ na organizm i jest mu potrzebny. Przede wszystkim pojawi się wówczas osłabienie kości, jak i szkliwa zębów. Może dojść do demineralizacji kości. Oczywiście zwiększone jest też ryzyko próchnicy zębów.

Fluor i właściwości, czyli czy warto go używać?

Tak — w prawidłowych dawkach ma on pozytywny wpływ na organizm. Nie ma też żadnych wątpliwości, że występuje on także naturalnie w środowisku. Fluor i właściwości, które wiążą się ze wzmocnieniem zębów i kości, to bardzo ważne cechy. Nic w nadmiarze nie jest zdrowe, więc nie można też demonizować zastosowania fluoru w pastach do zębów. Przede wszystkim istotny jest zdrowy rozsądek.

Zobacz też: Pozwalasz dziecku samemu myć zęby? Dentystka przestrzega rodziców przed częstym błędem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.