Polska opływa w bogactwa nie tylko krajobrazowo, ale także kulturowo. Do naszego dziedzictwa należy między innymi mnóstwo świątyń, które do dziś z chęcią są odwiedzane przez rzesze turystów. W tym artykule skupimy się na najstarszym budynku sakralnym na terenie naszego kraju. Czy wiecie, gdzie powstał pierwszy kościół w ojczyźnie?
Według badań najstarszym kościołem w Polsce jest świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu, która znajduje się na Ostrowie Tumskim. Budynek jest związany z królem Mieszkiem I, za sprawą którego staliśmy się krajem katolickim w 966 roku. Po latach trwających zainteresowań budynkiem zaczęto snuć domniemania, że w tym miejscu odbyła się ceremonia zaślubin owego władcy z Dobrawą. Aby potwierdzić tę tezę, wszczęto badania, które rozpoczęły się, zanim wybuchła II wojna światowa. Archeologowie byli w stanie potwierdzić ją dopiero pod koniec XX wieku.
Odkryte zostały też pozostałości kaplicy - kostki mozaikowe i fragmenty zabarwionych tynków, które najprawdopodobniej kiedyś były pokryte malowidłami
- czytamy na portalu National Geography. Istnieje również teoria, według której za wygląd świątyni odpowiedzialna jest żona Mieszka I. W 1038 roku w wyniku najazdu czeskiego księcia kościół został zniszczony. Po odbudowie służył przez kolejne cztery stulecia. Następnie ponownie poddano go wyburzeniu, a na jego miejscu wybudowano gotycki dom modlitwy, który zawierzono opiece Najświętszej Maryi Panny patronującej temu miejscu do dnia dzisiejszego. Z biegiem lat budynek przestał spełniać swoją funkcję sakralną. Bacząc na historię kościoła, postanowiono odmienić jego los.
W 2021 roku świętowaliśmy 1055 rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji zabytkowy kościół został ponownie oddany do użytku liturgicznego. Renowacji poddano dawną kaplicę pałacową.
Rezydencja składająca się z pomieszczeń życia codziennego i przystawionej, niewielkiej kaplicy pałacowej. Jej relikty znajdują się ponad dwa metry pod współczesnym poziomem użytkowania, ale zachowała się w na tyle dobrym stanie, aby można było odtworzyć jej wygląd i wielkość
- wypowiedziała się archeolog Hannah Kóčka-Krenz dla Polskiego Radia. Dookoła kościoła zostały poprowadzone świetlne oznaczenia, które wyznaczają dawne tereny zabudowy, w której niegdyś żył władca Polski, Mieszko I.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.