Jednym z najbardziej terapeutycznych zajęć jest spacer po lesie. Spędzając czas wśród przyrody, często przez przypadek możemy być świadkami wyjątkowych zjawisk. Niejednokrotnie słyszano już o zaobserwowaniu ciekawego okazu czy to rośliny, czy zwierzęcia. Tak też było i tym razem. Na wyjątkowego owada natknął się jeden z pracowników Nadleśnictwa w Kołaczycach. Co to było za stworzenie?
W poniedziałek 24 czerwca 2024 roku na oficjalnym profilu Nadleśnictwa Kołaczyce zamieszczono filmik, którego autorem jest Pan Artur Paczkowski. Pracownik Lasów Państwowych nie mógł się nadziwić, jak wspaniały okaz udało mu się zaobserwować.
Czasami w głębokim lesie spotkać można wyjątkowo pięknego chrząszcza
- czytamy w opublikowanym poście. Piękny, niebieski w czarne plamki chrząszcz jest bardzo rzadko spotykany. Na terenie Polski występuje głównie na terenie Bieszczad oraz Beskidu Niskiego. Najczęstszym miejscem siedliskowym gatunku są martwe lub chore drzewa (najczęściej buki). Niestety w związku z wycinkami, nadobnice zaliczają się do zagrożonych okazów.
Chrząszcz podlegający w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Na światowej czerwonej liście IUCN posiada status VU (Vulnerable) – gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie. W Polskiej czerwonej księdze zwierząt. Bezkręgowce został uznany za gatunek bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożony wyginięciem EN (Endangered). Nadobnicę obejmuje również dyrektywa siedliskowa (załącznik II i IV, gatunek priorytetowy) oraz konwencja berneńska (załącznik II).
- czytamy na portalu swiatkarpat.pl. Co możemy zrobić, aby obronić te wyjątkowo piękne chrząszcze?
Chrząszcz należy do rodziny kózkowatych, w związku z tym charakteryzują go długie czułki, które u samców potrafią być dwa razy dłuższe od ciała mierzącego około 40 mm. Są to jedne z najbardziej wyjątkowych okazów, jakie możemy spotkać w lesie. Oprócz wcześniej wymienionych terenów Polski owady te występują także w Syrii, Izraelu oraz w niektórych częściach Kaukazu. Najbardziej aktywne są od czerwca do września. Możliwość zaobserwowania całego stada jest raczej niemożliwa, ponieważ wędrują one w pojedynkę. Jedynie w momencie roju - lipiec, sierpień - zbierają się w grupy liczące 100 osobników. Nadobnice jako larwy przeżywają od 3-4 lat w korach, aby później móc opuścić je jako dorosły owad. W głównej mierze żywią się sokiem wypływającym ze zranionych drzew. Największym zagrożeniem gatunku są wcześniej wspomniane wycinki. Wstrzymanie wywozów niektórych starych drzew w dużym stopniu mogłoby uratować zagrożony gatunek. Dużym zagrożeniem są także kolekcjonerzy, którzy umyślnie łapią poszczególne okazy, aby przechowywać je w swoich gablotach ze zdobyczami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.