Tak radzą sobie z upałem Egipcjanie. W upałach pomaga im niezawodny trik

Oficjalnie przywitaliśmy już lato. Wraz z nim nadeszły wysokie temperatury, które z tygodnia na tydzień mają się podnosić. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych zakątkach świata mieszkańcy muszą mierzyć się z dużo poważniejszymi wyzwaniami. Jak z upałem radzą sobie Egipcjanie? Mają niezawodny trik.

W naszym kraju coraz częściej spotykamy się z wysokimi temperaturami. Wśród społeczeństwa w łatwością znajdziemy zarówno miłośników takich warunków, jak i jego przeciwników. Niezależnie od tego, po której stronie barykady jesteśmy, każdy z nas musi pamiętać o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa w upalne dni. Osoby, które ciężko radzą sobie z gorącym klimatem, powinny zaczerpnąć wiedzy od Egipcjan. Ten trik może okazać się być dla was zbawienny.

Zobacz wideo Ciepło doskwiera? Zrób sobie chłodzącą mgiełkę do ciała

Co robić w czasie upału? Nie zapomnij o tych zasadach bezpieczeństwa

Zanim przejdziemy do metody, którą wykorzystują mieszkańcy krajów o cieplejszym klimacie od naszego, pragniemy przypomnieć o kilku ważnych kwestiach dotyczących upałów. Spora liczba osób, kiedy tylko mają wolne i na niebie nie ma ani jednej chmury, natychmiast udaje się nad akweny wodne lub do ośrodków rekreacyjnych, gdzie można skorzystać z basenu. Pamiętajmy w tym czasie o zastosowaniu kremów z filtrem, które będą chroniły skórę przed poparzeniami. To jednak nie wystarczy. Istotną kwestią są także nakrycia głowy - wyposażmy w nie nie tylko najmłodszych, ale i nas samych. Unikniemy w ten sposób potencjalnego udaru słonecznego. Trzecią i nie mniej ważną kwestią jest nawodnienie. W ciepłe dni miejmy zawsze pod ręką butelkę wody. W miarę możliwości unikajmy zbyt długiego przebywania poza domem, kiedy na zewnątrz panują upały. Niestety, do Polski nie dotarły jeszcze gadżety, które masowo ratują mieszkańców Japonii przed uciążliwymi, wysokimi temperaturami (schładzane t-shirty, rękawki, wentylatory na kark). Na szczęście w zasięgu naszych możliwości jest wykorzystanie triku, z którego co roku korzystają mieszkańcy Egiptu. Zobacz, jak zapewnić sobie ukojenie, gdy na zewnątrz jest parno.

Co zrobić, żeby lepiej znosić upały? Egipcjanie mają na to sposób

O tej banalnie prostej metodzie z pewnością słyszała nie jedna babcia, ale w związku z niskim zapotrzebowaniem na jej wykorzystywanie w naszym klimacie, rzadko kiedy o niej pamiętamy. Aby zapewnić sobie ulgę w upalny dzień lub ukojenie w trakcie dusznej nocy wystarczy zamoczyć prześcieradło i wywiesić w oknie. W tej roli sprawdzi się także każdy inny materiał. Dzięki temu trikowi powietrze przedostające się do pomieszczenia będzie wilgotne, a tym samym chłodniejsze. Niektórzy mieszkańcy Egiptu decydują się nawet na spanie pod nawilżonym wcześniej okryciem, by móc spokojnie spać.

Prognozy długoterminowe już teraz pokazują, że największa fala upałów do naszego kraju dotrze początkiem lipca. Miesiące wakacyjne zapowiadają się naprawdę gorąco. Słupki rtęci niejednokrotnie przekroczą próg 30 stopni. Pamiętajcie w tym czasie, aby szczególnie o siebie zadbać, a kiedy będzie taka potrzeba - rozwiesić w oknie nawilżone prześcieradło.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.