Masz w domu meble z PRL-u? Lepiej ich nie wyrzucaj. Kolekcjonerzy zapłacą za nie fortunę

Choć dziś meble z czasów PRL kojarzą się z kiczem i starociami, lepiej się ich nie pozbywać. Niektórzy uwielbiają ten styl, a za oryginalne modele sprzed lat są mogą zapłacić krocie. Jeśli znajdziesz na strychu takie okazy, koniecznie wystaw je na sprzedaż.

W wielu mieszkaniach wciąż widać wystrój wnętrz kojarzący się z czasami PRL-u. Na pierwszy rzut oka stare, masywne meble, zdobione dodatki czy ciemne tapicerki mogą odrzucać i kojarzyć się z tandetą, jednak wbrew pozorom tego typu pamiątki warto zachować. Nie chodzi tylko o kwestie sentymentalne, ale także finansowe. Wielu kolekcjonerów poluje na takie "perełki", a za wyjątkowe okazy są w stanie zapłacić sporą sumę. Sprawdź, jakie przedmioty są najwięcej warte.

Zobacz wideo Płyn do zakurzonych powierzchni. Meble będą pachnące i błyszczące

Jakie meble z PRL-u są poszukiwane? Jeśli masz ten fotel, lepiej go nie wyrzucaj

Jednym z najpopularniejszych mebli z okresu PRL-u jest słynny fotel "Lisek", typ 300-199, według projektu Henryka Lisa. Produkowano go od początku lat 70. w Głuchołaskiej Fabryce Mebli. Fotel był nie tylko wygodny, ale i bardzo wytrzymały. Ramę robiono z twardego drewna bukowego, a obicia zwykle były kremowe, zielone, czerwone lub niebieskie. Na pierwszy rzut oka może przypominać meble w stylu skandynawskim i minimalistycznym, dlatego nic dziwnego, że do dziś polują na niego miłośnicy staroci. Na aukcjach internetowych ceny fotela zaczynają się od kilkuset złotych, a te najlepiej zachowane modele mogą kosztować nawet 1600 złotych.

Czy meble z PRL są coś warte? Za ten model możesz dostać sporą sumę

Kolejny słynny mebel kojarzący się z PRL-em to oczywiście krzesło Muszla projektu Hanny Lachert. Jest bardzo eleganckie, stylowe i przede wszystkim wygodne. Charakterystyczne wgłębienie łączące oparcie z siedziskiem sprawia, że na krześle można się wręcz rozpłynąć. Choć niektóre sklepy meblowe próbują kopiować ten projekt, to znalezienie oryginalnego modelu sprzed lat jest niezwykle trudne. Z tego względu ceny na stronach sprzedażowych są dość wysokie. Odnowione "muszelki" mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Ile kosztują meble z PRL-u? Ten fotel jest wart fortunę

Fotel Tulipan to jeden z najbardziej stylowych mebli z tamtych lat. Już wtedy niewielu mogło sobie pozwolić na ten modny dodatek, dlatego ceny rosną z biegiem czasu. Autorką tego projektu jest Teresa Kruszewska i co ciekawe, sam mebel powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w 1973 roku. Z uwagi na oryginalne wykończenie szerokiego oparcia, trudno pomylić ten fotel z jakimkolwiek innym projektem. Ceny oryginalnych mebli sprzed lat wahają się od dwóch do nawet siedmiu tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.