To największa latarnia morska w Polsce. Prowadzi na nią kilkaset schodów

Latarnie morskie w Polsce często są jednymi z najciekawszych atrakcji danego regionu, ale godne uwagi konstrukcje tego typu można oczywiście znaleźć na całym świecie. 18 sierpnia 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, więc warto z tej okazji przyjrzeć się tym rekordowym.

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich jest obchodzony co roku w trzecią niedzielę sierpnia. W Polsce organizuje się go od 2001 roku i wielu nadmorskich miejscowościach z tej okazji są organizowane różne zabawy. W naszym kraju obecnie funkcjonuje 15 czynnych latarni morskich. Niezależnie jednak od tego, czy będziemy mieć okazję je odwiedzić, czy nie, warto poświęcić chwilę, by wzbogacić swoją wiedzę na ich temat.

Zobacz wideo Polska najlepsza! Krynica Morska, Sztutowo i Stegna kojarzą wam się tylko z plażowaniem? To nie uwierzycie, co tam jeszcze można robić [TRIP WE DWOJE]

Jaka jest największa latarnia morska na świecie? Najwyższa latarnia morska jest przy niej niewielka

Latarnie morskie to ciekawe urozmaicenie nadmorskiego krajobrazu, ale należy pamiętać, że odgrywają przede wszystkim ważną rolę w nawigacji statków. Ich wysokość zdecydowanie się przy tym przydaje, a niektóre osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Według oficjalnej strony Księgi Rekordów Guinnessa najwyższa latarnia morska na świecie to obecnie Jeddah Light w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, która ma aż 133 metry wysokości. Jest to biała stalowo-betonowa konstrukcja wybudowana w 1990 roku. Latarnia nadaje trzy błyski co 20 sekund, a jej zasięg światła wynosi 25 mil morskich (46 kilometrów). Co ciekawe, nawigacja nie była jej oryginalną funkcją. Jeśli przyjmiemy takie kryterium, to rekord należy do latarni Île Vierge we Francji o wysokości 82,5 metra.

Jak donosi portal Interia, w Polsce pod względem wysokości rekordzistką jest Latarnia Morska Świnoujście, która mierzy około 65 metrów. Uruchomiono ją w 1857 roku, a na jej szczyt prowadzi aż 308 schodów. Co ważne, jest otwarta dla zwiedzających. Na wzmiankę w tym miejscu zasługuje również Latarnia Morska Gdańsk Port Północny o wysokości około 56 metrów. Są to jedyne polskie latarnie, których wysokość przekracza 50 metrów. Jak jednak prezentują się rekordy pod względem wieku?

Najstarsza latarnia morska w Polsce. Te budowle wskazują drogę marynarzom już od wieków

Tytuł najstarszej, wciąż działającej latarni morskiej na świecie należy do Wieży Herkulesa w Hiszpanii. Najprawdopodobniej została zbudowana za panowania cesarza Trajana, między 98 a 117 rokiem naszej ery. Wieża Herkulesa jest zarazem jedyną zachowaną latarnią morską wzniesioną przez Rzymian. Jej wysokość to 57 metrów. W 2009 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W Polsce mamy nieco młodsze konstrukcje, ale Latarnia Morska Rozewie też była świadkiem sporego kawałka historii. Według informacji udostępnionych przez Interię to właśnie ona stanowi najstarszą latarnią morską w naszym kraju. Wybudowano ją w 1822 roku, czyli już ponad 200 lat temu. Ma wysokość 32,7 metrów i, podobnie jak Latarnia Morska Świnoujście i Latania Morska Gdańsk Nowy Port, jest dostępna dla zwiedzających.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.