Powstanie najwyższy wieżowiec z drewna na świecie. Chcą "mierzyć wysoko" i pobić rekord

Choć do tej pory stawiano na beton, w planach jest wybudowanie 55. piętrowego drapacza chmur, który zostanie tworzony z wykorzystaniem drewna klejonego. Już wkrótce ma zdobić amerykańskie miasto Milwaukee i stać się nie lada przełomem w budownictwie.

Na świecie stale wzrasta liczba budynków stworzonych z różnego rodzaju materiałów naturalnych. Drewniane domy już dawno stały się popularnym elementem krajobrazu, jednakże teraz branża budownicza postanowiła zrobić kolejny krok naprzód. Drewniane wieżowce mają być alternatywą dla tradycyjnych drapaczy chmur, które niestety nie sprzyjają otoczeniu. Wszystko przez to, że w trakcie ich powstawania emitowane są znaczne ilości dwutlenku węgla. Teraz jednak przyszedł czas na coś dużo mniej inwazyjnego.

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Milwaukee USA: Nowy drapacz chmur z drewna. Będzie miał aż 55 pięter i pobije rekord

Za projekt 55-piętrowego drapacza chmur wykonanego w dużej mierze z drewna klejonego krzyżowo (CLT) odpowiada Studio Michael Green Architecture (MGA). Nie jest to aż taka nowość, ponieważ na świecie istnieją już budynki stworzone za pomocą tej technologii, jednak tym razem chodzi o wysokość. Amerykanie chcą pobić swój własny rekord, budując najwyższy tego typu wieżowiec na świecie. Nowy obiekt stanie w Milwaukee w stanie Wisconsin, a więc w mieście, w którym stoi aktualnie najpotężniejszy budynek na świecie zbudowany za pomocą technologii CLT. Jeśli projekt dojdzie do skutku, przewyższy mierzący blisko 87 metrów (25 pięter) wieżowiec Ascent.

Najwyższy wieżowiec zbudowany z drewna. Miasto stawia na "agresję" i potęgę

Nowy kompleks Marcus Performing Arts Center (MPAC) ma być wielofunkcyjnym obiektem, który pomieści biura, sklepy oraz inne lokale usługowe. Wewnątrz znajdzie się również miejsca na hotel oraz prywatne apartamenty. Wieżowiec będzie składał się z trzech segmentów o różnych wysokościach, a na ten moment jego twórcy starają się o uzyskanie wszelkich pozwoleń. Jak informuje "Rzeczpospolita" burmistrz Milwaukee - Cavalier Johnson - uważa, że budowa wieżowca jest częścią planu powiększenia populacji Milwaukee do miliona mieszkańców.

Aby to się udało, musimy być agresywni i mierzyć wysoko

- czytamy w komunikacie. Obiekt ma powstać na miejscu parkingu dla Marcus Center - projektu Harry’ego Weese’a - i pomieścić aż 750 mieszkań oraz 300 pokoi hotelowych. Natomiast powierzchnie biurowe zajmą łącznie 17,5 tys. metrów kwadratowych, a komercyjne blisko 4 tys. Na ten moment nie jest jeszcze znana dokładna wysokość budynku, pewne jest wyłącznie to, że wieżowiec będzie wyższy od obecnego rekordzisty. Wiadomo również, że w projekcie zostanie wykorzystane "tak dużo drewna, jak to tylko możliwe".
Co ciekawe, ostatnie badania wskazały, że drewniane konstrukcje mogą stać się alternatywą również dla tradycyjnego budownictwa na obszarach sejsmicznych. 34- piętrowa budowla wytrzymała testy na stole wstrząsowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.