Już kilka lat temu prezydent Joko Widodo zdecydował o przeniesieniu stolicy z Dżakarty do zupełnie nowego miasta. Padło na miejscowość o nazwie Nusantara, która powstaje na wyspie Borneo. Choć w teorii pomysł wydaje się być wręcz szalony, jest to jedyny ratunek dla tamtejszej ludności. Wszystko dlatego, że ich przyszłość stoi pod wielkim znakiem zapytania.
Dotychczasowa stolica Indonezji zamieszkiwana jest przez około 10 mln 600 tys. ludzi i od lat zmaga się z poważnym problemem, którym wcale nie jest przeludnienie. Miasto stale się zapada, a poziom wód podnosi, co oznacza, że Dżakarta dosłownie tonie. Już teraz blisko 40 proc. jej powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza, a eksperci ds. środowiska są przekonani, że do 2050 roku woda zaleje aż jedną trzecią stolicy. Jeśli tempo zmian wzrośnie, sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza. Właśnie dlatego władze kraju podjęły decyzję o przeniesieniu stolicy w inne miejsce, a dokładniej stworzeniu nowego centrum administracyjnego - Nusantara. Zaczęto budować je na wschodnim wybrzeżu Borneo, około 1,4 tys. km na północ od Dżakarty. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 35 miliardów dolarów, a więc blisko 135 mld złotych. Na ostateczne efekty trzeba jednak trochę poczekać.
Wybrane miejsce nie jest przypadkowe. Indonezyjski rząd poprzez przeniesienie stolicy bliżej jego geograficznego środka, chce zrównoważyć rozwój kraju. Oficjalne prace nad budową nowego miasta rozpoczęły się w lipcu 2022 roku, a na początku wysłano tam około 100 tys. pracowników. Z czasem liczba ta wzrosła już do 150-200 tys. osób. W tym roku odbyły się tam nawet 79. obchody Dnia Niepodległości. Wszelkie wydarzenia miały miejsce na terenie, gdzie niegdyś ma stanąć pałac prezydencki, jednak na ten moment jest to jedynie plac budowy.
Postęp prac osiągnął około 40-50 procent
- zapewniał Sigit Hani Hadiyanto, sekretarz Dyrekcji Generalnej Transportu Lotniczego, podczas szczytu Indonesia AERO Summit 2024, cytowany przez Fly4free. Zgodnie z planem początkowa populacja nowej stolicy ma wynosić około 500 tys. osób, jednak rząd musi liczyć się z licznymi problemami związanymi z przenosinami. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aspekty techniczne i finansowe, ale także ekologiczne, ponieważ władze zobowiązały się do stworzenia miasta przyjaznego środowisku. Nusantara ma być "zieloną metropolią" w całości zasilaną energią odnawialną. Wszelkie prace budowlane mają zostać zakończone dopiero w 2045 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.