Tak wygląda największy żółw świata. To prawdziwy "potwór". Może powalić rekina

Jest tylko jeden prawdziwy król żółwi. To istny gigant, który znacząco różni się od swoich morskich krewnych. Jest nie tylko dużo większy i cięższy, ale także szybszy, czego dowodem są starcia Dermochelys coriacea z innymi drapieżnikami. O jego potędze można mówić wiele.

Jak czytamy w serwisie National Geographic, największym oraz najcięższym przedstawicielem rzędu żółwi jest żółw skórzasty, znany naukowcom również jako Dermochelys coriacea. Ten gatunek wyewoluował z linii, która już ponad 100 milionów lat temu oddzieliła się od swoich morskich krewnych i do tej pory rozwija się całkowicie niezależnie. Czym dokładnie różni się od pozostałych? Waga i pokaźne rozmiary to nie wszystko.

Zobacz wideo Cała prawda o żółwiach [PRACOWNIA BRONKA]

Największy żółw skórzasty. Rekordzista ważył prawie tonę

Średnie wymiary dorosłego osobnika mogą robić wrażenie. Otóż długość jego pancerza wynosi od 100 do 175 cm, natomiast całkowita długość ciała waha się od 183 do 220 cm. Co więcej, waga żółwia skórzastego może sięgać aż 400 kg, choć rekordziści w tej dziedzinie są "nieco" ciężsi. Najcięższy osobnik został odnaleziony na plaży w Walii i zgodnie z pomiarem ważył 916 kg, natomiast drugi najcięższy żółw skórzasty - około 700 kg. Jednak nie tylko te liczby czynią go wyjątkowym. Ze wszystkich żółwi jest najlepiej przystosowany do życia w środowisku morskim. Jego ciało jest owalne i spłaszczone, dzięki czemu stawia niewielki opór w wodzie i potrafi osiągać prędkość do 35,28 km na godz. To czyni go również najszybszym z gadów. W pływaniu pomagają mu również długie kończyny o płetwowatym kształcie. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest jednak brak kostnego pancerza. Zamiast tego posiada grube skórzane płaty w kolorze ciemnoszarym lub czarnym z jasnymi plamkami.

Największy żółw na świecie. Ten gatunek potrafi pogonić rekina, lecz i tak nie ma łatwo

Żółwie skórzaste można spotkać zarówno w pobliżu Alaski i Norwegii, jak i Przylądka Dobrej Nadziei oraz południowych krańców Nowej Zelandii. Choć preferuje cieplejsze wody, niekiedy pojawia się również w Morzu Śródziemnym oraz wokół Islandii. Gatunek Dermochelys coriacea żeruje na otwartym oceanie i jest świetnym drapieżnikiem. Podstawą jego diety są meduzy, głowonogi i osłonice. Niestety ma też wrogów. W wodzie polują na niego głównie rekiny i orki, natomiast na lądzie jaguary. Choć z dzikimi kotami nie ma większych szans, jego starcia z morskimi stworzeniami są już nieco bardziej wyrównane. Pokaźne rozmiary oraz zwinność sprawiają, że "skutecznie odpiera atak rekina, a nawet rusza za nim w pogoń".
Każda samica żółwia skórzastego raz na dwa lata składa około 80 jaj i odbywa przy tym długą wędrówkę na ląd. Młode wykluwają się po dwóch miesiącach i od tej pory są zdane same na siebie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: