Dziko rosnące pędy chmielu w Polsce nie są niczym nadzwyczajnym, a wielu ogrodników pozbywa się ich bez najmniejszego zawahania. Wszystko dlatego, że w naszym kraju dozwolone jest zarówno zbieranie, jak i uprawianie tej rośliny. Jednak nie wszędzie przepisy są aż tak łaskawe, co sprawia, że niektóre kraje wręcz za nią szaleją i robią wszystko, aby tylko mieć do niej dostęp.
Chmiel to roślina należąca do rodziny konopiowatych. Jest uprawiana głównie ze względu na szyszki, które wykorzystuje się podczas produkcji piwa. W Polsce można spotkać ją w wilgotnych zaroślach i lasach, a także na polanach w pobliżu rowów i wokół słupów. Pierwsze okazy pojawiają się już w okolicach marca, a sezon na nie trwa najczęściej do kwietnia.
Najlepsze są w marcu i kwietniu, czasem jeszcze w maju. Młode pędy powinny mieć maksymalnie 6 liści, jeśli liście z łatwością odchodzą od łodygi, to znaczy, że pęd jest dobry
- informuje Justyna Madan ze Strefy Agro, cytowana przez serwis Strona Zdrowia. Pędy chmielu dzielimy na dwa typy - białe i zielone. To właśnie pierwsze z nich w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, a nawet Indiach, uznawane są za jeden z najcenniejszych przysmaków. Tam pędy chmielu traktowane są jako najdroższe warzywo świata. Choć w rzeczywistości chmiel warzywem nie jest i jedynie przypomina równie popularne szparagi.
W zachodniej części Europy ceny za kilogram tej rośliny sięgają nawet tysiąca euro, czyli ponad czterech tysięcy złotych. Zielone pędy są zdecydowanie łatwiejsze w zbiorze, tym samym również dużo tańsze. Wiele osób porównuje smak pędów chmielu do połączenia szparagów i brokułów w jednym. Niektórzy wyczuwają w nich także nutę jarmużu. Aby to zweryfikować, warto samemu wybrać się na poszukiwania tej rośliny lub posadzić ją w przydomowym ogródku. To nie jest jednak takie proste, ponieważ trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Wszystko po to, by jej wartość nie spadła. Ma to ogromne znaczenia, gdyż chmiel słynie z licznych właściwości leczniczych. Młode pędy zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, dużą ilość składników mineralnych oraz błonnik. Wśród potencjalnych właściwości pędów chmielu wymienia się między innymi: działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wspomagające trawienie i zdrowie psychiczne.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.