Samochody dla wielu osób są podstawowym środkiem transportu, z którego korzystają niemalże codziennie. Nic więc dziwnego, że niektórzy decydują się przy pomocy naklejek nadać swojemu pojazdowi dodatkowego charakteru oraz zrobić z niego element manifestacji swoich poglądów życiowych, politycznych czy też religijnych. W ostatnim czasie na drogach można zauważyć coraz więcej grafik przedstawiających rekina ścigającego rybkę - co oznacza ten symbol?
Zawieszki, tabliczki lub naklejki początkowo służyły do informowania pozostałych uczestników ruchu o istotnych rzeczach, takich jak na przykład to, że w aucie znajduje się dziecko. Innym, równie ważnym symbolem, jest zielony listek, który sygnalizuje, że za kierownicą siedzi niedoświadczony kierowca. Z czasem na rynku zaczęło pojawiać się sporo różnego rodzaju oznaczeń, które przyklejano do samochodów w celach humorystycznych - "Nie trąb. Robię, co mogę", "Nie jadę wolno, tylko dokładnie", "Lewy pas to nie kółko różańcowe". Sporym echem odbił się slogan "Sfinansowano z 500 plus" nawiązujący do polityki. W ten oto sposób naklejki zaczęły pełnić również rolę manifestacji poglądowych. Katolicy chętnie umieszczali na bagażnikach rybkę (ichthys). Po kilku latach na rynek wpłynął także wizerunek rekina. Jego obecność wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ morskie stworzenie wyraźnie miało na celu przedstawiać niechęć do popularnej wśród osób wierzących rybki.
Niestety obawy katolików związane ze znaczeniem agresywnie otwierającego paszczę rekina w kierunku rybki (ichthys) okazały się być prawdziwe. Tego typu oznaczenia samochodu można najczęściej spotkać u ateistów oraz osób, które pałają sporą niechęcią do Kościoła katolickiego. Wierni z roku na rok zaczynają stanowić zdecydowaną mniejszość w społeczeństwie. Innym wyrazem antychrześcijaństwa jest rybka Darwina, której inspiracją stała się ichthys. Do popularnego symbolu dodano nogi oraz napis stanowiący odniesienie do twórcy teorii ewolucji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.