Na pierwszy rzut oka wyglądają jak postaci z kreskówek. W rzeczywistości są to nietoperze podlistniki białawe. Ich nietypowy wygląd budzi zainteresowanie nie tylko naukowców. Nieco bliżej postanowił przyjrzeć się temu gatunkowi serwis Zielona Interia.
Zwierzęta, o których mowa, to podlistniki białawe znajdujące się w obrębie rodziny liścionosowatych. Choć należą do rzędu nietoperzy, nie są związane z żadnym polskim gatunkiem. Jak podaje portal animalia.bio, naturalnie występują w Ameryce Środkowej m.in. Hondurasie, Kostaryce i Panamie. Zasiedlają zarówno tereny nizinne, jak i wzniesienia do 700 metrów nad poziomem morza. Poruszają się głównie po wiecznie zielonym lesie deszczowym, ponieważ w jego egzotycznych roślinach znajdują doskonałe schronienie dla całych kolonii wynoszących od 4 do 8 osobników. Podlistniki białawe samodzielnie budują swoje kryjówki poprzez podgryzanie bocznych nerwów liścia. W efekcie części rośliny składają się na kształt namiotu. Z uwagi na fakt, że ciało takiego liścionosa wynosi około 37-47 milimetrów, może bez problemu schować się w liściach. Najbardziej lubi duże rośliny tropikalne, na przykład helikoniowate.
Tym, co najbardziej zadziwia u podlistników białawych, jest ich wygląd. Choć w kulturze zakorzenił się stereotyp, według którego nietoperze występują tylko w ciemnych kolorach, to te liścionosy mają jasne, puchowe futerko, żółte uszy i pyszczki. Ich nosy przypominają z wyglądu liście, stąd ta nietypowa nazwa całej rodziny. Jak informuje portal batcon.org, ssaki te są owocożerne, co oznacza, że żywią się tylko owocami, głównie figami.
Choć prowadzą bardzo spokojny tryb życia, ich gatunek jest zagrożony. O ile podlistniki doskonale chowają się przed drapieżnikami, tak niestety nie uciekną przed masową wycinką lasów. W tej chwili wymienione są jako "bliskie zagrożenia" na Czerwonej Liście IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) z powodu dużego spadku siedlisk. To niejedyne nietoperze, które są zagrożone wyginięciem, bowiem ssaki te są bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku.
Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), co dziesiąty gatunek nietoperza jest zagrożony wyginięciem
- czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.