To najrzadsze koty na świecie. Tak wygląda tylko 1 na 3000 mruczków

Samiec kota szylkretowego od lat wzbudza ciekawość - wielu o nim słyszało, ale prawie nikt go nie widział. Co kryje się za tą genetyczną zagadką? Dlaczego samce z takim niezwykłym umaszczeniem są tak rzadkie? Odkryj tajemnice genetyki i natury, które stoją za tym wyjątkowym zjawiskiem.

Koty szylkretowe zachwycają niezwykłym umaszczeniem, w którym rude i czarne (lub brązowe) plamy układają się w charakterystyczne, efektowne wzory. Co ciekawe, niemal wszystkie mruczki o takim wyglądzie to samice. Czy jednak istnieją samce szylkretowe? Okazuje się, że tak - choć to prawdziwa rzadkość, spotykana u zaledwie jednego na około 3 000 kotów. Co sprawia, że samce kotów o takim ubarwieniu są tak wyjątkowi?

Zobacz wideo Trump: imigranci jedzą psy i koty!

Czy koty szylkretowe są rzadkie? Umaszczenie to występuje głównie u samic

Dlaczego koty szylkretowe to prawie zawsze samice? Odpowiedź na to pytanie tkwi w genetyce. Koty, podobnie jak ludzie, posiadają chromosomy, które decydują o ich płci. Samice mają dwa chromosomy X (XX), natomiast samce - jeden chromosom X i jeden Y (XY). Gen odpowiedzialny za rudą barwę sierści (O) znajduje się właśnie na chromosomie X, co czyni go genem sprzężonym z płcią.

Zobacz też: Zaledwie 5 procent mruczków ma takie ubarwienie. Bajeczne futro ma niestety mroczne strony

Aby mruczek miał umaszczenie szylkretowe, musi posiadać dwie różne wersje genu: jedną odpowiedzialną za rudą barwę (O) i drugą za czarną lub brązową (o). Jest to możliwe tylko u osobników z dwoma chromosomami X, czyli u samic. Dodatkowo tylko u nich zachodzi zjawisko inaktywacji chromosomu X (tak zwana lionizacja), polegające na losowym wyłączaniu jednego z chromosomów X w komórkach. To właśnie ten proces tworzy charakterystyczne "łaty" w umaszczeniu kotów szylkretowych.

Genetyczna anomalia: Jak powstają samce szylkretowe? Efekt rzadkiego układu chromosomów 

Samce kotów szylkretowych pojawiają się na świecie w wyniku niezwykle rzadkiego zaburzenia genetycznego. Umaszczenie to występuje wyłącznie u osobników z dodatkowym chromosomem X (XXY), co jest skutkiem mutacji znanej jako zespół Klinefeltera. Koty z takim układem chromosomów - podobnie jak ludzie z tą mutacją - często są niepłodne i mogą mieć inne problemy zdrowotne, takie jak na przykład obniżona masa mięśniowa czy delikatniejsza budowa ciała. Co ciekawe, w nielicznych przypadkach udokumentowano płodne samce szylkretowe. Naukowcy sugerują, że może to wynikać z niestabilności genetycznej lub chimeryzmu, czyli obecności DNA z dwóch różnych organizmów. Czasem zdarza się to u bliźniąt w okresie prenatalnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: