Już są. W polskich lasach czekają na szczęśliwych znalazców, a skupy płacą nawet 150 zł za 1 kg

Połowa lutego to czas, w którym można znaleźć w lesie drogocenne skarby. Nie jest to wcale takie trudne. Sprawdzamy ceny w skupach i podajemy cenne informacje dla poszukiwaczy.

Poroże jelenia to element, który dumnie prezentują samce tego gatunku. Zgodnie z naturalnym cyklem biologicznym, raz w roku jelenie zrzucają poroże, a w miejsce starego, wyrasta nowe - zazwyczaj bardziej rozbudowane i okazałe. Gdzie szukać poroży jeleni i czy znalezisko można zabrać ze sobą do domu? Sprawdzamy.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Kiedy jeleń zrzuca poroże?

Jelenie należą do grona największych ssaków, które można spotkać w naszych lasach. Samce tego gatunku posiadają okazałe poroże, które raz w roku zrzucają. A kiedy dokładnie jeleń zrzuca poroże? Początek tego cyklicznego procesu ma miejsce już w lutym. Można wówczas natknąć się na okazałe poroże podczas leśnego spaceru, jednak warto wiedzieć, gdzie szukać. Największe prawdopodobieństwo znalezienia poroża zimą lub wczesną wiosną jest w tych miejscach, gdzie zwierzęta zdobywają pokarm - przy paśnikach lub nęciskach. 

Kiedy jelenie zrzucają poroże? Czy wszystkie w tym samym czasie?

Wiemy już, kiedy jelenie zrzucają poroże najwcześniej. Nie każdy samiec gubi je jednak w tym samym czasie. Okres zrzucania poroża obejmuje tak naprawdę kilka miesięcy. Początek przypada na luty, ale na to niezwykłe leśne trofeum można się natknąć także w marcu i kwietniu.

Samce jeleni i saren gubią swoje poroża raz do roku: jelenie na przełomie zimy i wiosny, sarny na przełomie jesieni i zimy
Samce jeleni i saren gubią swoje poroża raz do roku: jelenie na przełomie zimy i wiosny, sarny na przełomie jesieni i zimy Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Wczesna wiosna to czas, kiedy szansa na przypadkowe znalezienie poroża jest całkiem duża. Jelenie zrzucają je w tych miesiącach nie tylko w pobliżu miejsc dokarmiania, ale także na łąkach, polach, czy po prostu leśnych ścieżkach. Najwcześniej swoje poroża zrzucają najstarsze osobniki. W dalszej kolejności - średnie i najmłodsze. Poroża tych ostatnich można znaleźć na lasach nawet w maju.

Poroże łosia i poroże jelenia: czy poroże można zabrać do domu?

Jeleń to gatunek, który powszechnie zamieszkuje nasze lasy, choć najwięcej osobników żyje w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Kampinoskiej, Borach Tucholskich czy Bieszczadach. Na obszarach leśnych i w ich okolicach można się natknąć nie tylko na poroże jelenia, ale także poroże łosia.

Osoby, które nie są zaznajomione z tematem, mogą się zastanawiać, czy znalezisko można wziąć ze sobą do domu? Okazuje się, że te kwestie są regulowane prawnie. Poroże jest traktowane jako runo leśne, dlatego co do zasady - można je zabrać z lasu państwowego. Istnieją jednak pewne wyjątki:

  • poroże jest z czaszką i wtedy jest traktowane jako szczątki zwierzęcia (jest to tzw. wieniec) - o takim znalezisku należy powiadomić leśniczego
  • poroże zostało znalezione na terenie Parku Narodowego, Rezerwatu Przyrody bądź obszarach ze stałym lub okresowym zakazem wstępu (art. 26 ustawy z dn. 28 września 1991 r. o lasach)  
poroże
poroże pixabay

Poroże - skup czy kolekcja prywatna?

Każdego roku zapaleni kolekcjonerzy udają się do lasów, aby znaleźć najpiękniejsze i najbardziej okazałe poroże. Skup poroży również jest możliwy, a poszukiwacze niekiedy zachowują zdobycz w prywatnych zbiorach. Poroże jelenia może być wykorzystywane na różne sposoby. Najczęściej wyrabia się z nich rękojeści do noży myśliwskich oraz biżuterię.

Doświadczeni poszukiwacze podpowiadają, że jeżeli uda się znaleźć duże poroże, należące do starego osobnika, to warto rozejrzeć się po okolicy. Istnieje duża szansa na zdobycie pary, ponieważ nieparzyste poroże przeszkadza zwierzęciu w utrzymaniu równowagi i jelenie robią wszystko, aby się go pozbyć.  

Poroże - cena na skupie

Ile na skupie kosztuje poroże? Cena jest uzależniona od różnych czynników, a wśród nich największe znaczenie mają:

  • wielkość i masa poroża
  • jego rozłożystość, kształt i forma
  • stan poroża
  • rodzaj poroża (jelenia, sarny, łosia, daniela)
  • aktualny popyt i podaż na rynku

Ceny za poroże mogą się wahać w granicy od kilkunastu do nawet 150 zł za 1 kg, zatem jak widać - rozpiętość jest dosyć duża. Ceny największych i najbardziej okazałych znalezisk (1 sztuka może ważyć 4-12 kg) mogą się kształtować na poziomie nawet kilku tysięcy złotych. Poroże można sprzedać przez internet, na aukcjach ogłoszeniowych lub na skupach. 

Zobacz też: Co jedzą bobry? Są roślinożerne czy mięsożerne? Mało kto to wie, bo każdy skupia się na tamach

Więcej o: