Seria komiksów "One Piece" opowiada o przywódcy piratów Monkeya D. Luffy’ego i pojawia się co tydzień w magazynie "Shōnen Jump". Pierwszy egzemplarz został wydany już w 1997 roku, a w 2022 roku o komiksie zrobiło się głośniej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki artyście, który postanowił stworzyć najdłuższą książkę w historii poprzez złączenie ponad 20 tysięcy stron popularnego komiksu.
Pierwotnym celem artysty było stworzenie rzeźby, która miała powstać z powodu "obfitości dostępnych treści online i szalejącej digitalizacji przemysłu komiksowego". Jego dzieło powstało poprzez zebranie licznych egzemplarzy komiksu i sklejeniu ich ze sobą. Po ukończeniu projektu okazało się jednak, że przy okazji udało mu się zostać twórcą najdłuższej książki na świecie. Ilan Manouach połączył dokładnie 21 450 stron mangi "One Piece". W efekcie powstała gigantyczna książka, której grzbiet ma 80 centymetrów grubości. Ponadto dzieło Manouacha waży aż 17 kilogramów i zdaniem samego autora rzeźby jest niemożliwa do przeczytania. Oficjalna premiera projektu "ONEPIECE" była 7 września 2022 roku i wówczas na rynku pojawiło się zaledwie 50 podpisanych i numerowanych egzemplarzy. Każdy z nich wyceniono zaś na 1,9 tysięcy euro, czyli prawie osiem tysięcy złotych.
Choć na rzeźbie widnieje podpis sugerujący, że twórcą komiksów jest Ilan Manouach, ich rzeczywistym autorem jest wspomniany wcześniej Eiichirō Ody. W związku z tym, że przeczytanie dzieła jest fizycznie niemożliwe, twórca przekonuje, że w tym przypadku nie występuje naruszenie praw autorskich. Rekordowy tom ma mieć zaś istotne znaczenie zarówno dla miłośników książek, jak i kolekcjonerów. Artysta, tworząc pozycję niemożliwą do przeczytania w całości, chciał zwrócić uwagę na to, że komiksy mogą być traktowane nie tylko jako literatura, lecz także towar użytkowy. Projekt jest oficjalną propozycją zmiany postrzegania komiksu cyfrowego.
Zobacz też: Mówią o nim "najwęższy blok w Warszawie". Niezwykły budynek jest mistrzem kamuflażu
Jest to nieczytelna rzeźba, która przybiera kształt książki - największej pod względem liczby stron i szerokości grzbietu - która materializuje ekosystem internetowego rozpowszechniania komiksów
- wyjaśniał rzecznik francuskiego wydawnictwa JBE, cytowany przez serwis The Guardian. Mimo że Eiichirō Ody nie ma nic wspólnego ze stworzeniem najdłuższej książki na świecie, sam również ma na swoim koncie liczne sukcesy. Jego manga "One Piece" została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako posiadająca najwięcej wydanych egzemplarzy dla tej samej serii komiksowej pochodzącej od jednego autora. Dzięki temu zyskał również tytuł najbogatszego twórcy mangi w historii. Przy okazji zarobił także kilkaset tysięcy dolarów.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.