Historycy i archeolodzy od lat poszukują odpowiedzi na pytanie, gdzie znajdowała się pierwsza chrześcijańska świątynia na ziemiach polskich. Wszystko wskazuje na to, że należy jej szukać w Wielkopolsce, a dokładniej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. To właśnie tam miał stanąć pierwszy kościół w kraju, i tam również Mieszko I przyjął chrzest – wydarzenie to zapoczątkowało nową epokę w historii Polski. Przejście na chrześcijaństwo umocniło pozycję władcy na arenie międzynarodowej i włączyło kraj w krąg cywilizacji łacińskiej, tworząc fundamenty pod rozwój polskiej państwowości.
Już przed II wojną światową przypuszczano, że na Ostrowie Tumskim może znajdować się najstarszy kościół w Polsce. Przełom nastąpił jednak dopiero pod koniec XX wieku, kiedy to przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły istnienie ruin palatium Mieszka I i kaplicy, która najprawdopodobniej była pierwszym chrześcijańskim miejscem kultu na tych terenach. Wykopaliska dostarczyły niepodważalnych dowodów, takich jak fragmenty mozaik, które mogły zdobić wnętrza kościoła oraz resztki tynków, sugerujące istnienie malowideł. Dla archeologów był to dowód na obecność chrześcijańskiej architektury sakralnej w tym miejscu już w X wieku. Odkrycie rzuciło nowe światło na proces chrystianizacji Polski, pokazując, jak wielką rolę odegrała rodzina panująca w rozpowszechnianiu nowej wiary.
Pierwsza świątynia wybudowana na Ostrowie Tumskim nie przetrwała próby czasu. W 1038 roku została zniszczona podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława. Jej odbudowę przypisuje się Kazimierzowi Odnowicielowi i jego żonie Marii-Dobroniedze. To właśnie za ich panowania powstał nowy kościół, który przetrwał aż do XV wieku. Ostateczna rozbiórka świątyni miała miejsce około 1430 roku. W jej miejscu wzniesiono gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny istniejący do dziś. Jego wnętrza kryją elementy dekoracyjne z różnych epok, harmonijnie łącząc historię z nowoczesną sztuką sakralną.
Pierwotnie stał w tym miejscu najstarszy kościół w obrębie grodu poznańskiego i zapewne w całym władztwie piastowskim; należałoby go raczej nazywać kaplicą zamkową. Była to bowiem kamienna przedromańska budowla związana z wybudowanym tu przez Mieszka I, w drugiej połowie X w., kompleksem pałacowym, którego istnienie potwierdziły rozpoczęte w 1999 r. wykopaliska archeologiczne
Ten sakralny obiekt powstał w związku z przybyciem do Polski, jeszcze przed chrztem Mieszka, czeskiej księżniczki Dąbrówki, która była już chrześcijanką. Jak świadczą późniejsze źródła, świątynia była zbudowana pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny; byłoby to najstarsze wezwanie maryjne w Polsce
- czytamy na stronie Archidiecezji Poznańskiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.