Nazwiska z założenia miały pomagać w rozróżnianiu poszczególnych osób. Niemniej na przestrzeni wieków wraz ze wzrostem ludności pojawiła się konieczność wprowadzenia nowych sposobów identyfikacji. W końcu w Polsce znajdziemy niejednego Jana Kowalskiego. Co więcej, obecnie niektóre nazwiska są tak powszechne, że duża część ich posiadaczy prawdopodobnie nie jest nawet spokrewniona lub wspólny przodek łączył ich bardzo dawno temu. Wspomniany powyżej Kowalski to tylko jeden z takich przykładów.
Dokładne informacje na temat liczebności poszczególnych nazwisk (i imion) są udostępniane na rządowym portalu Otwarte Dane. Obecny wykaz nazwisk występujących w rejestrze PESEL zawiera dane z 22 stycznia 2025 roku, więc można go uznać za stosunkowo aktualny. Dowiadujemy się z niego, że najpowszechniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak, które nosi aż 200 216 osób. Co ciekawe, jest to wynik utrzymujący się już od jakiegoś czasu, choć stereotypowy Polak to wciąż "Jan Kowalski". Warto wspomnieć, że Nowak cieszy się popularnością również w Czechach i Słowenii, choć tam zapisuje się je jako "Novák". Na miejscu drugim pod względem popularności uplasowało się nazwisko Kowalska/Kowalski, które nosi w sumie 135 441 osób. Podium zamyka Wiśniewski/Wiśniewska, które widnieje w dokumentach 108 326 osób. Jak jednak możemy sprawdzić konkretne nazwisko, np. nasze?
Korzystanie z portalu Otwarte Dane jest bardzo łatwe. Wykazy nazwisk zostały podzielone na płci. Żeńskie znajdziemy pod tym linkiem, a męskie pod tym. Po otworzeniu interesującej nas wyszukiwarki wystarczy wpisać nazwisko w wyznaczonym do tego polu w górnej części strony. Ponadto wyniki możemy sortować alfabetycznie lub według liczby wystąpień (rosnąco lub malejąco w przypadku obu wartości). Analogicznie działają wyszukiwarki dla imion i drugich imion. Narzędzia te pozwalają poznać nie tylko informacje związane z nami bezpośrednio, lecz także trendy w skali całego kraju, jak np. najrzadsze nazwisko.
Zobacz też: Przejęła nazwisko po mężu. Dowiedziała się, że dla rządu już "nie istnieje"
Na koniec warto wspomnieć, że jeśli chcielibyśmy zbadać nasze nazwisko nieco dokładniej, to pomóc w tym nam może inny internetowy zbiór danych. Jest to Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP) tworzony przez Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Znajdziemy go pod adresem nazwiska.ijp.pan.pl, a więcej na jego temat pisaliśmy w poprzednim artykule.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.