• Link został skopiowany

To nie Rzym, nie Paryż... Największy kościół w Polsce robi wrażenie. Pomieści 17 tys. osób

Jest rekordzistką nie tylko pod względem samej powierzchni, ale także wysokości wieży, wznoszącej się na ponad 141 m, co czyni ją najwyższą w kraju. Jest to miejsce, do którego przybywają rzesze pielgrzymów z Polski i zza granicy.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock / Katarzyna Maksymiuk

Bazylika licheńska to największy kościół w Polsce i jeden z największych w Europie. Znajduje się w niewielkiej wsi Licheń Stary, położonej nieopodal Konina. Bazylika jest znana ze swoich imponujących rozmiarów, ale wierni przybywają tam dla cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej, który ma związek z objawieniami Maryi, do jakich doszło w 1813 r., a następnie w latach 1850-1852. Prace budowlane rozpoczęły się w 1994 r. i trwały przez kolejną dekadę. W 2000 r. Episkopat Polski uznał świątynię Licheńską za Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. 

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Bazylika w Licheniu powstawała przez 10 lat. Jaka jest jej historia?

Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, czyli Bazylika w Licheniu, to świątynia, która już z daleka imponuje swoją monumentalnością. Inicjatorem jej powstania był ks. Eugeniusz Machulski, a podjęcie prac nad budową nowej świątyni było wynikiem przybywania do Lichenia licznych pielgrzymek, których nie był w stanie pomieścić stary kościół.

ŁUKASZ CYNALEWSKI

Licheń jest związany z kultem Maryi, a wierni przybywają tam, aby pomodlić się do słynącego z łask obrazu. Prace budowlane nad świątynią rozpoczęły się w 1994 r. i zakończyły 10 lat później. W 2006 r. do nowo powstałej świątyni został przeniesiony cudowny obraz. Wizerunek Matki Boskiej Licheńskiej jest odsłaniany na czas nabożeństw, a przez większość czasu pozostaje zakryty. 

Świątynia licheńska - rekordzistka pod wieloma względami. Znaczenie symboliczne budowli 

23 tys. m2 - taką powierzchnią może się pochwalić świątynia licheńska. Jest to:

  • największy kościół w Polsce
  • 7 największy kościół w Europie
  • 11 największy kościół na świecie 

Rekordowa jest nie tylko powierzchnia świątyni, ale także wieża widokowa. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jej szczyt znajduje się na wysokości 141,5 m. Ale to nie wszystko. Bazylika może poszczycić się także największymi w Polsce organami, największą kopułą i najcięższym dzwonem. Budowla imponuje wielkością, a jej kształt nie jest przypadkowy. Architektura przepełniona jest rozbudowaną symboliką. Oto przykłady:

  • do głównego wejścia prowadzą 33 schody, co nawiązuje do ziemskiego wieku Chrystusa
  • świątynia ma 365 okien - tyle, ile jest dni w roku
  • znajduje się w niej 52 drzwi - tyle, ile tygodni ma rok
  • 12 kolumn nawiązuje do liczby 12 apostołów

Zewnętrzna dekoracja świątyni przepełniona jest kolorem złotym i bursztynowym, co według założeń architektów, ma nawiązywać do falującego kłosa zboża. Nieprzypadkowy jest także kształt ławek wewnątrz bazyliki. Posiadają one zakończenia na wzór husarskich skrzydeł, które przypominają o zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.

ŁUKASZ CYNALEWSKI

Ile osób pomieści bazylika w Licheniu wewnątrz i na placu przed świątynią? 

Skoro jest to największy kościół w Polsce, to liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na jego terytorium, nie powinna być dużym zaskoczeniem, ale mimo wszystko robi wrażenie. Zatem, ile osób pomieści bazylika w Licheniu? Szacuje się, że w środku może przebywać równocześnie 17 tys. osób (7 tys. miejsc siedzących  10 tys. miejsc stojących), zaś na placu przed bazyliką w tym samym czasie może zgromadzić się nawet 250 tys. osób. 

Jaki był koszt budowy bazyliki w Licheniu? 

Dla katolików świątynia licheńska jest bardzo ważnym punktem na mapie Polski, jednak trzeba przyznać, że jej budowa wywoływała skrajne emocje w społeczeństwie. Jaki był koszt budowy bazyliki w Licheniu? Szacuje się, że wyniósł on ok. 200 mln zł i został sfinansowany z datków wiernych, które spływały z całego świata. Wewnątrz budynku można dostrzec liczne tabliczki z nazwiskami fundatorów.    

Zobacz też: Chorwacja w 7 dni - co zobaczyć, by poczuć jej prawdziwy klimat?

Więcej o: