To tu stoi "najmniejszy dworzec kolejowy w Polsce". Internauci: Niesamowity przerost formy nad treścią

Gdy PKP opublikowało zdjęcia tego dworca w mediach społecznościowych, śmiechom nie było końca. Mimo dużego nakładu i nowoczesnego projektu, internautom nie spodobał się rezultat. Szybko okrzyknęli stację na Kaszubach "nieśmiesznym żartem" i skrytykowali inwestycję.
Dworzec w Żelistrzewie (zdj. ilustracyjne)
Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl

Żelistrzewo to niewielka wieś kaszubska, położona  w województwie pomorskim, w gminie Puck. Choć liczy tylko nieco ponad 2700 mieszkańców, to jednak doczekała się własnego dworca. W styczniu 2024 roku PKP poinformowało w mediach społecznościowych o zakończeniu budowy nowego obiektu, który zastąpił poprzedni przystanek kolejowy i udostępniono jego zdjęcia. Internauci zareagowali jednak na nie śmiechem.

Zobacz wideo Wioska olimpijska ma swój... dworzec autobusowy! Anita Włodarczyk pokazała kulisy

Dworzec PKP Żelistrzewo. Z czego mogą skorzystać pasażerowie?

Dworzec kolejowy w Żelistrzewie stanął na trasie linii 213, poruszającej się między Gdynią a Helem. Z uwagi na małą liczbę mieszkańców i pasażerów, obiekt jest niewielki, a PKP określiło go mianem "innowacyjnego dworca systemowego". Stoi na nim zewnętrzna, osłonięta wiata z miejscami siedzącymi, elektroniczne tablice z rozkładem jazdy oraz budynek z toaletą

Nowy dworzec dostosowano również do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, a także zamontowano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano toaletę

- poinformowało PKP w swoim komunikacie.

Zobacz też: Te psy pamiętają faraonów i samurajów. Niezwykła historia 10 ras, które towarzyszą nam od zawsze

Jaki jest najmniejszy dworzec kolejowy w Polsce? Internatom nie spodobała się stacja

Jak czytamy w komunikacie PKP, budowa nowego dworca kolejowego w Żelistrzewie została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt wyniósł 4,5 miliona złotych brutto, jednak wygląda na to, że internauci nie byli zadowoleni z rezultatu. Pod postem informującym o powstaniu stacji pojawiło się sporo krytycznych i prześmiewczych komentarzy, a niektórzy nazwali obiekt "najmniejszym dworcem kolejowym w Polsce".

Za takie pieniądze coś takiego
Ten dworzec to nieśmieszny żart, a zdjęcia i cena jedynie to potwierdzają
Fajnie na tym dworcu, tak nie za ciepło
Piękny 'dworzec'. Ta wiata mogłaby być chociaż zamknięta z każdej strony. Niesamowity przerost formy nad treścią. Szkoda pieniędzy, które na pewno mogłyby zostać przeznaczone na bardziej przemyślaną poczekalnię dla pasażerów

- czytamy na Facebooku.

Źródło: pkp.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: