W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada 26 marca, w ostatnią niedzielę miesiąca należy przestawić zegary o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00 rano. Zegary w telefonach komórkowych oraz w miarę nowoczesnych urządzeniach elektronicznych powinny przestawić się automatycznie. Wiemy już, kiedy zmiana czasu nastąpi w tym roku, a z czego wynika?
Zmiana czasu na zimowy jesienią i zmiana czasu na letni wiosną podyktowana jest naturalnym cyklem pór roku. Celem ruchów na tarczy zegara jest oszczędność energii dzięki lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
W efekcie od końca marca będziemy spać o godzinę krócej, jaka może być reakcja organizmu na nagłą zmianę rutyny? Najtrudniejsze są zawsze pierwsze dni, duże skoki kortyzolu i adrenaliny, które wynikają z konieczności wcześniejszej pobudki, zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i depresji.
Już za niedługo kolejna zmiana czasu. Wiemy, kiedy nastąpi koniec czasu zimowego i przejście na letni. Przyzwyczajenie organizmu do nowych warunków trwa około tygodnia, warto wykorzystać ten czas na modyfikację dotychczasowych nawyków. Pomocna będzie stopniowa zmiana pór aktywności. Poniżej kilka konkretnych wskazówek, które pomogą wypracować nową rutynę.
Daty zmiany czasu z letniego na zimowy także jest ruchoma i w 2023 roku wypada w ostatnią niedzielę października. W roku 2023 będziemy spać o godzinę dłużej od 29 października.
Zobacz też: Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Dzięki niemu zbierzesz obfite plony, a rośliny będą zdrowo rosły