Zmiana czasu na letni 2023. Od kiedy śpimy godzinę krócej? Sprawdzamy

Zmiana czasu na letni nastąpi już pod koniec marca. Którego dnia przestawiamy zegarki i jak poradzić sobie z wcześniejszą pobudką?

Kiedy zmiana czasu na letni w 2023 roku i dlaczego przestawiamy wskazówki? 

W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada 26 marca, w ostatnią niedzielę miesiąca należy przestawić zegary o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00 rano. Zegary w telefonach komórkowych oraz w miarę nowoczesnych urządzeniach elektronicznych powinny przestawić się automatycznie. Wiemy już, kiedy zmiana czasu nastąpi w tym roku, a z czego wynika? 

Zmiana czasu na zimowy jesienią i zmiana czasu na letni wiosną podyktowana jest naturalnym cyklem pór roku. Celem ruchów na tarczy zegara jest oszczędność energii dzięki lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Zmiana czasu na letni - godzina do przodu co to oznacza w praktyce? 

W efekcie od końca marca będziemy spać o godzinę krócej, jaka może być reakcja organizmu na nagłą zmianę rutyny? Najtrudniejsze są zawsze pierwsze dni, duże skoki kortyzolu i adrenaliny, które wynikają z konieczności wcześniejszej pobudki, zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i depresji. 

Zmiany czasu - kiedy koniec etapu zimowego i jak bezpiecznie przywitać wiosnę? 

Już za niedługo kolejna zmiana czasu. Wiemy, kiedy nastąpi koniec czasu zimowego i przejście na letni. Przyzwyczajenie organizmu do nowych warunków trwa około tygodnia, warto wykorzystać ten czas na modyfikację dotychczasowych nawyków. Pomocna będzie stopniowa zmiana pór aktywności. Poniżej kilka konkretnych wskazówek, które pomogą wypracować nową rutynę. 

  • Zacznij dzień od ekspozycji na światło słoneczne, odsłonięte zasłony czy poranny spacer mogą okazać się pomocne. Wskazana jest poranna aktywność fizyczna, spacer z ukochanym czworonogiem to podwójna dawka endorfin. 
  • Pamiętaj też o tym, że zmiana czasu wpływa także na zwierzęta domowe, które także muszą wypracować nowy rytm i potrzebują dodatkowej uwagi. 
  • W dzień poprzedzający zmianę czasu (sobota 25 marca) połóż się odrobinę wcześniej i unikaj scrollowania ekranu telefonu, czy oglądania telewizji. Lepszym rozwiązaniem będzie wysłuchanie podcastu lub rytmy muzyki relaksacyjnej. 
  • Niedzielny poranek zacznij od pożywnego śniadania i staraj się unikać dodatkowych porcji kofeiny. Zrób zakupy dzień wcześniej i ciesz się leniwym posiłkiem pełnym ulubionych smaków.  
  • Zamiast narzekać na konieczność wcześniejszego wstawania w poniedziałek, pomyśl o tym, że skończysz wcześniej pracę, a zaoszczędzoną godzinę wykorzystasz na hobby. 

Zmiana czasu na zimowy - kiedy nastąpi kolejna rewolucja? 

Daty zmiany czasu z letniego na zimowy także jest ruchoma i w 2023 roku wypada w ostatnią niedzielę października. W roku 2023 będziemy spać o godzinę dłużej od 29 października.  

Zobacz też: Kalendarz księżycowy ogrodnika 2023. Dzięki niemu zbierzesz obfite plony, a rośliny będą zdrowo rosły

Więcej o:
Copyright © Agora SA