Deskorolka elektryczna i inne podręczne pojazdy elektryczne. Moda czy ekologia?

Deskorolka elektryczna, hulajnoga czy hoverboard? Przeciwdziałając zbyt dużej emisji spalin, na rynek wypuszczane są coraz to nowsze rozwiązania technologiczne ułatwiające przemieszczanie się. Są one alternatywą dla samochodów, ale i dla zbiorowego transportu publicznego. Co dają nam technologiczni innowatorzy i jakie rozwiązanie wybrać dla siebie?

Deskorolka elektryczna, hulajnoga elektryczna, hoverboard... Na rynku co rusz pojawiają się nowości, które mają na celu ułatwić nam codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie być nieszkodliwe dla środowiska. Dlatego w ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości produktów elektrycznych, które umożliwiają nam poruszanie się na dość odległych dystansach, co w zasadzie ma sprzyjać zmniejszeniu liczby samochodów na drogach. Część z takowych produktów przeznaczona jest do użytku nawet dla najmłodszych użytkowników. Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb pojazd? 

Hoverboard, czyli elektryczna deskorolka. Czym się charakteryzuje?

Hoverboard to ostatni krzyk mody wśród deskorolek elektrycznych. Jest to dwukołowy pojazd elektryczny z żyroskopowym wsparciem dla utrzymania równowagi. Zazwyczaj deskorolki elektryczne tego typu osiągają prędkość do 20 kilometrów na godzinę. To całkiem sporo w porównaniu do klasycznej prędkości chodu, a jednocześnie nie tak dużo, by nie móc zapanować nad pojazdem i bezpieczeństwem na drodze. Każda deskorolka w swoim wyposażeniu posiada przeznaczony do niej akumulator, który jest w stanie naładować baterię pojazdu w średnim czasie od półtorej do dwóch i pół godziny.

Powyższe dane są jednak przybliżone, gdyż z uwagi na różnorodność tych urządzeń osiągane przez nie prędkości mogą dochodzić niekiedy jedynie do 15 kilometrów na godzinę, a przy niektórych modelach nawet do 50! Dystans po pełnym naładowaniu baterii również zależny jest od modelu; niektóre wystarczą na około 15-kilometrową trasę, inne pozwolą pokonać 30 kilometrów. Biorąc jednak pod uwagę zakup takiego urządzenia warto samodzielnie śledzić opinie innych klientów, a także przed wyborem, jeśli jest taka możliwość samodzielnie przetestować sprzęt lub zapoznać się z testami innych użytkowników, które można znaleźć m.in. w serwisie YouTube.

Zobacz wideo Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno? [Źródło: KWP Olsztyn]

Rolki elektryczne. Jak działają?

Chyba każdy wie, jak działają rolki. W przypadku rolek elektrycznych nie ma wielkiej różnicy, po za tą, że napędzane są elektrycznie. W porównaniu do deskorolki elektrycznej te są jednak wolniejsze i mogą się rozpędzić do średniej prędkości 12 kilometrów na godzinę. Wystarczają również na krótsze dystanse. Kwestia ładowania wygląda tak samo. Akumulator potrzebuje około 1,5 godziny do pełnego naładowania. Jest jednak pewna ciekawa alternatywa, która podbiła serca fanów nie tylko łatwych i asfaltowych ścieżek, ale także leśnych dróżek czy żwirowych nawierzchni – są to elektryczne rolki z gąsienicami. Gumowe gąsienice z łatwością radzą sobie z trudnymi podłożami, nie zakopują się i pozwalają czerpać przyjemność z jazdy po trudnym terenie.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, starających się sprostać wszelkim gustom i wymaganiom. Z racji na to, że mimo wszystko są wolniejsze i łatwiejsze w kontroli, najchętniej rolki elektryczne są wybierane dla dzieci.

Deskorolka elektryczna dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup deskorolki elektrycznej dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Ważne aby produkt przez nas wybrany spełniał wszelkie normy i kryteria bezpieczeństwa, tak aby użytkowanie go nie niosło za sobą ryzyka. Dokonując wyboru pomiędzy poszczególnymi modelami warto zwrócić uwagę na m.in.:

 • prędkość - wybierając produkt dla dziecka warto wybierać te, które mają niższą prędkość maksymalną
 • rozmiar kół - do jazdy po przestrzeni miejskiej wystarczające będą te o niewielkich kołach, ale jeśli np. mieszkamy na wsi warto rozważyć te z większymi kołami
 • maksymalne obciążenie - warto zwrócić na nie uwagę i dostosować je do użytkownika
 • akumulator - im większy tym dłużej będzie można korzystać z deskorolki na jednym ładowaniu
 • moc silnika - od niej zależy dynamika naszej deski. 

Hulajnoga elektryczna. Dla kogo?

Choć technologia daje nam wiele rozwiązań dla transportu elektrycznego, to nie każdy może być do wszystkich pojazdów upoważniony. Inaczej mówiąc: im bardziej zaawansowany sprzęt oraz im cięższy i poruszający się z większą prędkością, tym bardziej obłożony jest wymogami prawnymi. Najprościej mówiąc: samochód elektryczny tak, jak każdy inny samochód można legalnie prowadzić posiadając prawo jazdy, a tym samym mając ukończony osiemnasty rok życia. Jeśli mowa o prawie jazdy, musi ono dotyczyć kategorii B1 i jedynie ten dokument wystarczy osobom urodzonym przed datą 19 stycznia 1995, od urodzonych po tej dacie wymaga się dodatkowo prawa jazdy kategorii M. W przypadku skuterów elektrycznych, mogą je prowadzić dzieci od 14. roku życia, które posiadają kartę motorowerową. Hulajnogi również rządzą się własnymi prawami, gdyż hulajnogą elektryczną mogą jeździć dzieci powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak wzmianki o rolkach elektrycznych oraz deskorolkach elektrycznych. Zważywszy na to, że nauka jazdy na tego typu sprzętach rozpoczyna się zazwyczaj u dzieci od 4. roku życia, jeśli tylko warunki są bezpieczne, a umiejętności wystarczająco dobre i niestwarzające zagrożenia, można z nich korzystać bez określonej półki wiekowej.

Deskorolka elektryczna: ranking najciekawszych produktów

Ze względu na ciągle pojawiające się nowości na rynku elektroniki użytkowej trudno jest stworzyć pełny ranking deskorolek elektrycznych. Jednak wśród najczęściej wybieranych przez klientów produktów tego typu z pewnością należy wymienić m.in.:

 • Skymaster Wheels 7 Lite
 • Blaupunkt EHB506
 • Manta MSB9014L
 • Kawasaki KX-PRO6.5D
 • Fiat 500 Cross 8.5
 • LEXGO Phantom 6.5 cala 

Zobacz też: Hulajnoga elektryczna - o czym warto wiedzieć przed zakupem? Podpowiadamy!

Więcej o:
Copyright © Agora SA