Wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt, który w ostatnich latach zyskał szczególną popularność. Markety, sklepy z kategorii RTV i AGD, ale też dietetycy, trenerzy personalni i celebryci zalewają nas informacjami o urządzeniach, które mają ułatwić nam życie, zwiększyć komfort i pomóc w dbaniu o zdrowie. Wśród wielu produktów, dzięki którym możemy przygotować zdrowe soki, musy, a nawet sorbety najbardziej popularne są: sokowirówki, sokowniki, ale szczególną sławą może jednak pochwalić się wyciskarka wolnoobrotowa. Jak zatem działa i czym różni się ona od pozostałych dwóch urządzeń?
Sokownik jest rodzajem garnka, który dzięki parze wodnej "wyciska" sok z owoców. Wykorzystuje się go głównie do przygotowywania soków owocowych na zimę - gorący sok wystarczy przelać do czystych butelek i odwrócić go góry dnem, aby się zawekował (sok musi być wrzący). Tak przygotowany możemy przechowywać w piwnicy przez całą zimę, a następnie dodawać np. do herbaty.
Z kolei wyciskarka wolnoobrotowa stworzona jest z myślą o przygotowaniu soków gotowych do spożycia "od ręki". Dzięki swoim właściwościom urządzenie to ma zapewniać zachowanie maksimum wartości zdrowotnych w przygotowanych sokach.
Sokowirówka działa na zasadzie ścierania owoców i warzyw, a następnie wyciskania z nich soku. W związku z tym mogą przedostawać się do niego cząsteczki miąższu, które przez jednych są bardzo lubiane a przez drugich odrzucane ze względu na nieustanne przylepianie do zębów uprzykrzające spożywanie soku. Znajdą się także przedstawiciele trzeciej grupy, która radzi zupełne unikanie picia soków z włóknami miąższu, gdyż ten zapycha jelita i utrudnia przedostawanie się pokarmów i całą perystaltykę.
Wyciskarka wolnoobrotowa natomiast wyciska sok z owoców lub warzyw, miażdżąc je przy pomocy specjalnego, obrotowego ślimaka. Powstały sok jest niemal klarowny, może zawierać niewielkie drobinki, które jednak nie mają postaci włóknistych nitek. Co więcej. W przeciwieństwie do soku z sokowirówki czy sokownika, które trzeba wypić od razu, sok z sokowyciskarki można przechowywać w lodówce do 3 dni.
Nie ma nic lepszego, jak rozbudzająca szklanka świeżo wyciśniętego soku do śniadania. Sok ze świeżych owoców dostarcza niezbędnych witamin i składników korzystnie wpływających na układ immunologiczny, którego zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed chorobami czy infekcjami. Dobry sok nie powstanie jednak bez porządnego urządzenia. Oczywiście można męczyć się na ręcznych wyciskarkach, które zajmują najmniej miejsca w stosunku do bardziej rozbudowanych urządzeń. Jednak to właśnie wyciskarka wolnoobrotowa skróci czas pracy nad sokiem do niecałych pięciu minut, a po wszystkim da się łatwo wyczyścić.
Ranking wyciskarek wolnoobrotowych jest długi. Dzieje się tak dlatego, że na rynku dostępne są urządzenia o różnej klasie - najtańsze wyciskarki można nabyć za nieco ponad 200 złotych, podczas gdy najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W tego rodzaju rankingach najczęściej pojawiają się urządzenia takie jak:
Jak widać na rynku dostępne są wyciskarki na każdą kieszeń. Są takie za kilka tysięcy, które zdobywają nagrody w świecie urządzeń i podbijają serca użytkowników. Tańszy sprzęt, nie zawsze jednak musi oznaczać gorszego. Jeśli nie masz pewności, jaki sprzęt najlepiej spełni Twoje oczekiwania, zamiast kierować się marką czy ceną, zasięgnij eksperckiej porady specjalistów. Nie zaszkodzi również poczytać opinii klientów. Jak by nie było, wyciskarka wolnoobrotowa, choć ma przed sobą jeszcze szybciej działających rywali, pozwala na uzyskanie soku aż z 90% z każdego warzywa lub owocu. Jeżeli zaś chodzi o kreatywne pomysły na skład soków, a może i nawet deserów, które możesz stworzyć przy użyciu sokowyciskarki, to bez problemu poradniki i przepisy znajdziesz na stronach kulinarnych i nie rzadko w załącznikach do zakupionego zestawu z urządzeniem.
Aby uzyskać 1 litr soku, potrzebne jest około 1,5 kilograma owoców. Cena jest oczywiście zależna od tego, jakie owocowe czy warzywne składniki wybierzesz, ale zazwyczaj i tak wychodzi taniej, a już na pewno jest dużo zdrowsze, niż gotowe i świeże soki z marketów. Odpowiednia dzienna dawka, jaka wystarczy naszemu organizmowi to 2-3 szklanki soku dziennie. Ważne jest jednak, by w sumie łączna dawka spożywanych napojów wynosiła minimum litr każdego dnia.
Zobacz też: Maksimum smaku i zdrowia z wyciskarki. Podpowiadamy, jak zrobić pyszne soki